Mnóstwo chętnych do budowy dróg w powiecie

Inwestycje drogowe w powiecie olsztyńskim okazują się łakomym kąskiem dla_ firm wykonawczych. W przetargu na przebudowę drogi z Dobrego Miasta do Podleśnej wystartowało 9 firm i konsorcjów. Z kolei o kontrakt na rozbudowę drogi z Barczewa do Silic stara się aż 10 wykonawców. Realizacja obu inwestycji rozpocznie się jeszcze w kwietniu.

Drogowcy przyznają, że nie pamiętają tak dużego zainteresowania przetargami ogłaszanymi przez Powiatową Służbę Drogową w Olsztynie.
- Do dwóch ostatnich przetargów zgłosiło się łącznie aż 19 firm wykonawczych - mówi Elżbieta Żemło, kierownik referatu technicznego w PSD. - Wynika to prawdopodobnie z tego, że na rynku w tej chwili nie ma zbyt wielu przetargów. Stąd wykonawcy, w tym duże konsorcja firm, które z reguły startują w przetargach na drogach wojewódzkich i krajowych, starają się o możliwość realizacji kontraktów drogowych w naszym powiecie. Tak duża liczba ofert umożliwia nam lepszą ocenę wiarygodności składanych wycen.
Już wkrótce gruntownej przebudowy doczeka się 4-km odcinek drogi powiatowej z Dobrego Miasta do Podleśnej (chodzi o odcinek od drogi krajowej nr 51 w kierunku Podleśnej). Do Powiatowej Służby Drogowej w Olsztynie wpłynęło aż 9 ofert od firm i konsorcjów. Ostatecznie najtańsza okazała się oferta Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych z Braniewa, które przebuduje drogę za 2,3 mln zł. Inwestycja będzie realizowana z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli popularnych „schetynówek". Wykonawca inwestycji powinien rozpocząć prace w kwietniu. Termin zakończenia przebudowy to koniec sierpnia. Zakres inwestycji jest dość znaczny. Wąska obecnie i dziurawa droga zostanie poszerzona do 5 metrów. Wzmocniona zostanie podbudowa, naprawione zostaną pobocza, a remontu doczekają się urządzenia odwodnieniowe. Na nasypach i zakrętach pojawią się stalowe bariery energochłonne w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

_

Z kolei do 5 kwietnia drogowcy z powiatu czekali na oferty w przetargu na rozbudowę drogi powiatowej z Barczewa do Silic. Inwestycja będzie polegała na budowie nowego przebiegu na odcinku 600 metrów.  Budowa zupełnie nowego przebiegu pozwoli wyprostować drogę i odsunąć ją od jeziora. Niestety w chwili obecnej na kilkusetmetrowym odcinku droga zjechała praktycznie do jeziora. Ten przetarg także wzbudził wielkie zainteresowanie wśród wykonawców. Ostatecznie do przetargu zgłosiło się aż 10 firm. Najtańsza z ofert opiewa na 1,1 mln zł, a najdroższa na 2,2 mln zł. Teraz oferty zostaną dokładnie sprawdzone, a potem nastąpi wybór wykonawcy i podpisanie z nim umowy. Inwestycja będzie możliwa dzięki dofinansowaniu unijnemu z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-13, które uzyskał Powiat Olsztyński. Droga Barczewo-Silice jest usytuowana ok. 15 km od Olsztyna, w południowej części gminy Barczewo. Stanowi elementarny trzon połączenia komunikacyjnego dróg krajowych nr 16 i 53. Obszar, w którym zlokalizowane jest przedsięwzięcie jest predysponowany do pełnienia funkcji turystycznej (tu leży większość jezior gminy Barczewo). Poza tym ma duży, ale niewykorzystany potencjał gospodarczy. Droga bezpośrednio doprowadza do kanału Kiermas oraz znajdujących się na jego trasie jezior Umląg i Kiermas. Ta inwestycja zostanie wykonana do końca września 2011.

Zaczyna się wielkie łatanie dziur
Od poniedziałku 11 kwietnia na drogach powiatu rozpocznie się wielkie łatanie pozimowych ubytków i dziur. Łatanie potrwa do 10 maja. Drogowcy szacują, że w tym czasie uda się załatać kilka tysięcy dziur i spękań. PSD ma pieniądze na załatanie ubytków o powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych, czyli o prawie 20 proc. więcej niż w ubiegłym roku.