Międzynarodowa integracja Polaków, Rosjan i Niemców

24.07.2012
Prawie 170 młodych ludzi z Polski, Niemiec i po raz pierwszy w historii z Rosji rozpoczyna w tym tygodniu dwa międzynarodowe obozy młodzieżowe. W niemieckim Ruthen szkolić się będą młodzi strażacy z Polski i Niemiec, a w kampusie w Kortowie integrować się młodzi ludzie z powiatów: Osnabruck, Olsztyńskiego, Wałeckiego, Ostrowskiego i Rejonu Gurjewskiego.

_

Tak szerokiego składu odbywający się od ośmiu lat młodzieżowy obóz integracyjny jeszcze nie miał.
- W pięknym kampusie uniwersyteckim w Kortowie oprócz stałych uczestników z powiatów: Osnabruck, Olsztyńskiego i Wałeckiego po raz pierwszy w historii pojawią się młodzi Rosjanie z partnerskiego dla nas Rejonu Gurjewskiego – mówi Mariusz Kwas, dyrektor promocji olsztyńskiego starostwa. – Po raz pierwszy gościć będziemy też młodzież z Powiatu Ostrowskiego.
Obóz w Kortowie rozpocznie się w środę 25 lipca i potrwa 10 dni. Weźmie w nim udział ponad 120 uczestników. Organizatorzy zadbali o atrakcyjny program dla młodych Polaków, Niemców i Rosjan.
- Do dyspozycji będą mieli atrakcyjne zaplecze sportowo-rekreacyjne, poza tym będą mogli spróbować swoich sił na warsztatach muzycznych, dziennikarskich, plastycznych i  fotograficznych – wylicza Beata Zielińska z olsztyńskiego starostwa. – Zaplanowaliśmy też wycieczkę do Krynicy Morskiej i obozu w Sztutowie, a także spływ kajakowy Pisą. Okazji do wspólnej integracji i przełamywania stereotypów nie zabraknie.
Z kolei w piątek 27 lipca do Niemiec na VI Polsko-Niemiecki Obóz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wyjeżdża 50 młodych adeptów pożarnictwa z powiatu olsztyńskiego.
- Szkolić i bawić się będą młodzi strażacy z gminy Dywity, Biskupiec i Gietrzwałd – mówi Tomasz Jarmużewski, koordynator wyjazdu, skarbnik Zarządu Powiatowego Związku OSP RP w Olsztynie.
Organizatorem obozu w Kortowie i partnerem obozu młodych strażaków w Niemczech jest Starostwo Powiatowe w Olsztynie. Starostwo na integrację młodzieży w Kortowie zdobyło ponad 35 tys. zł z fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.