Lód jest zdradliwy!

16.01.2015
800 uczniów ze szkół podstawowych z gmin Biskupiec, Jeziorany i Kolno wzięło udział w pierwszym z czterech festynów organizowanych w ramach akcji „Bezpieczny Lód 2015”. 16 stycznia w Rukławkach nad jeziorem Dadaj mieli okazję zdobywać wiedzę z zakresu bezpiecznych zachowań na wodzie, lodzie, w lesie i na drodze.

O tym jak się zachować, gdy załamie się pod nami lód mówili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.
– Podstawową zasadą jest zachowanie spokoju. Ważne, by ułożyć ciało poziomo na lodzie, rozkładając ręce. Wołać o pomoc – mówiła funkcjonariuszka z zespołu wodnego. – Pamiętajcie, żeby nie biec do osoby tonącej, bo pod wami też może się załamać lód.

Ratownicy medyczni mówili jak udzielić pomocy osobie, której udało się już wydostać z lodowatej wody. Leśniczy rozmawiał z dziećmi o właściwym zachowaniu w lesie. – O, ja cię… Ale ekstra… - słychać było w momencie pojawienia się policyjnego psa. Funkcjonariusze zaprezentowali umiejętności swego podopiecznego, pokazali m.in. jak wykorzystać plecak szkolny do obrony przed agresywnym zwierzęciem i jaką pozycję przybrać w momencie ataku psa. Wiedza przydała się w późniejszym konkursie 10-letniej Weronice z Kobułt, która musiała opowiedzieć jak wygląda pozycja „żółwia”. – Wygrałam odtwarzacz mp3! – cieszy się.

W inauguracji akcji wzięli udział: Sylwia Jaskulska - Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Kamil Kozłowski - Burmistrz Biskupca, Leszek Boczkowski - Burmistrz Jezioran, Zbigniew Załuski - dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie, insp. Andrzej Góźdź - Komendant Miejski Policji w Olsztytnie. - Statystyki nie kłamią - mówi burmistrz Kamil Kozłowski. - Od trzech lat żadne dziecko z naszego terenu podczas ferii nie ucierpiało na akwenach. Akcja ma coraz szerszy wydźwięk, angażują się w nią instytucje, samorządy, służby mundurowe. A dzieciaki uczą się poprzez zabawę. Dobrze byłoby, gdyby teraz opowiadały o właściwych zachowaniach w rodzinie i wśród znajomych.

Zadowolone z udziału w akcji były nie tylko dzieci, ale i nauczyciele. – O bezpieczeństwie zawsze trzeba mówić. Na co dzień uczniowie nie mają możliwości kontaktu z tą tematyką w tak praktyczny sposób. Bardzo fajna była tresura psa, no i ten poduszkowiec… – ocenia Maria Gajdasz z Zespołu Szkół w Jezioranach.
Każde z dzieci dostało opaskę odblaskową. Dla nikogo nie zabrakło też miski grochówki,  kiełbaski z ogniska i gorącej herbaty. Na koniec festynu na pytanie prowadzącego: „Jaki jest lód?” dzieci głośno krzyknęły: „zdradliwy!”.

Kolejne działania w ramach akcji „Bezpieczny Lód 2015” odbędą się w Barczewie (19.01), Dobrym Mieście (21.01) i Olsztynku (23.01). Organizatorami są: samorząd Powiatu Olsztyńskiego, Komenda Miejska Policji w Olsztynie, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie przy udziale samorządów gmin, Lasów Państwowych, Wojewódzkiej Stacji Pogotowania Ratunkowego w Olsztynie, Straży Pożarnej i Stowarzyszenia EKOlubię.

Sponsorzy: OCTIM, Tymbark, ZAKŁADY Mięsne WARMIA. Patronat medialny: TVP Olsztyn, Radio Olsztyn, Gazeta Olsztyńska.