Lepsze drogi w powiecie

02.09.2014
Sezon remontowy na drogach powiatowych trwa. Choć w związku z tym pojawiają się utrudnienia w ruchu to cierpliwość mieszkańców zostaje nagrodzona. Niektóre z inwestycji właśnie się zakończyły, inne natomiast trwają, a jeszcze inne drogowcy rozpoczynają. Mieszkańcy Kobułt i okolicznych miejscowości w gm. Biskupiec już cieszą się z odnowionej drogi.

Zakończył się tam remont na 2,5 kilometrowym odcinku. Została odnowiona nawierzchnia i odtworzone pobocza. Wartość inwestycji to 860 tysięcy. Koszty rozłożyły po połowie Powiat Olsztyński i Gmina Biskupiec.
- Dzięki tej inwestycji znacząco poprawił się komfort podróżujących i pieszych. Kobułty zmieniły się też pod względem estetycznym - mówi starosta olsztyński, Mirosław Pampuch.
Mieszkańcy są bardzo zadowoleni z odnowionej drogi.
- Spełniło się po części ich marzenie - mówi członek Zarządu Powiatu w Olsztynie, Zbigniew Szczypiński. – Stała się też rzecz niemalże historyczna – we wsi pojawiło się pierwsze oznakowane przejście dla pieszych. Mieszkańcy czekają teraz na zakończenie kolejnego etapu modernizacji tej drogi. – dodaje Zbigniew Szczypiński.

Pozostałe ostatnio zrealizowane inwestycje to wykonanie nakładki asfaltowej od Marcinkowa w gm. Purda do drogi krajowej 53 – wartość przedsięwzięcia to pół miliona złotych. Drogowcy zlikwidowali też przełomy w Rzecku, Kolnie, Barczewku, Sile oraz pomiędzy Ostrzeszewem i Prejłowem. Tylko te inwestycje kosztowały ponad 600 tysięcy.
- Jednak to nie koniec ofensywy inwestycyjnej na drogach powiatowych, mówi dyrektor Powiatowej Służby Drogowej w Olsztynie, Krystyna Plocek. - Dobiega końca przebudowa drogi Jonkowo-Świątki. Odnowiona i poszerzona zostanie nawierzchnia na 10-kilumetrowym odcinku, dodatkowo wykonane zostaną nowe pobocza, bariery ochronne i oznakowanie – wymienia dyrektorka. Jest to inwestycja dofinansowana z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Do wkładu własnego dołożyły się także gminy Jonkowo i Świątki. Całość będzie kosztowała prawie 4,5 mln zł. Dodatkowo w Świątkach jeszcze w tym roku powstanie chodnik i zostanie położona nowa nawierzchnia w centrum miejscowości. Pieniądze na to, pochodzić będą z budżetu powiatu.

Do końca września drogowcy zakończą także rewitalizację Marcinkowa w gm. Purda. Wartość dofinansowanego przez Unię Europejską projektu (który obejmuje między innymi budowę chodnika) to ponad 320 tysięcy. Do połowy października natomiast potrwają prace modernizacyjne na ulicy Jemiołowskiej w Olsztynku.
W najbliższym czasie zakończy się także przebudowa drogi od Bartąga do drogi krajowej 51 wraz z budową utwardzonego pobocza. Inwestycje, które właśnie się zaczynają to przebudowa drogi Podleśna – Jesionowo, gm. Dobre Miasto oraz przygotowywana jest budowa chodnika przy ul. Garnizonowej w Dobrym Mieście.