Krok do polsko-ukraińskiego partnerstwa gmin

Fot. Monika Nowakowska

Powiat Olsztyński ponownie gościł delegację z partnerskiego Rejonu Riwieńskiego w Ukrainie. Celem wizyty było nawiązanie współpracy pomiędzy samorządami gminnymi z Ukrainy i Polski.

W Starostwie Powiatowym w Olsztynie 18 stycznia odbyło się spotkanie robocze, któremu przewodniczył starosta olsztyński Andrzej Abako. W skład ukraińskiej delegacji weszli Vasyl Tymoshchuk – Przewodniczący Rady Rejonu Riwieńskiego, Dmytro Lysenko kierujący sprawami Rady Rejonu Riwieńskiego oraz Svitlana Kovalchuk – przedstawicielka samorządu Mala Lyubasha i Oleksandr Huts reprezentujący wspólnotę Aleksandrii.

Gminy z terenu powiatu olsztyńskiego reprezentowali Teresa Chrostowska – wójt Gminy Purda, Jan Kasprowicz – wójt Gminy Gietrzwałd i Zbigniew Szal – zastępca burmistrza Biskupca.

Podczas spotkania politycy opowiedzieli o swoich gminach i wspólnotach, co sprzyjało lepszemu zrozumieniu wzajemnych potrzeb i możliwości współpracy. Jak się okazało, obie strony mają ze sobą wiele wspólnego, co daje nadzieję na dobre partnerstwo.

Nie zabrakło też wzruszających momentów. – Gdy w Ukrainie rozpoczęła się okupacja, w rejonie riwieńskim został utworzony batalion wojskowy, w którym służą też niektórzy z riwieńskich radnych. Poprosili, żebyśmy podziękowali staroście i tutejszej społeczności za troskę i pomoc ukraińskim dzieciom, które latem mogły odpocząć na Warmii. Przekazuję też ukraińską flagę z podpisami towarzyszy broni – mówił Vasyl Tymoshchuk. „Serdeczne podziękowania za braterskie wsparcie i pomoc w walce przeciw rosyjskim okupantom. Razem do zwycięstwa”, „Wiem, że zwycięstwo jest bliskie i Ukraina rozkwitnie złotymi łanami”, „Razem pokonamy mordor” – czytamy na niebiesko-żółtej fladze narodowej.

Przewodniczący Tymoshchuk ofiarował także staroście Abako obraz lokalnego malarza z pejzażem ukraińskiego Polesia. - Przyjaźń polega na tym, że przyjaciele się odwiedzają i poznają. Wierzę, że niedługo będziemy mogli do Was przyjechać i na własne oczy zobaczyć i poznać Wasz kraj oraz region – powiedział Andrzej Abako. Starosta zapowiedział kolejny pobyt ukraińskich dzieci w powiecie olsztyńskim latem. Zaprosił także gości z Ukrainy na uroczystości przypadającego w tym roku jubileuszu ćwierćwiecza partnerstwa Powiatu Olsztyńskiego z niemieckim Powiatem Osnabrück.

Przywiezione przez stronę ukraińską listy intencyjne wójtowie i burmistrz przedstawią teraz swoim radnym do rozważenia możliwości oficjalnego zawarcia partnerstwa. Ustalone zostało także kolejne spotkanie w tej sprawie, tym razem w formie on-line.

tekst: Magdalena Bujewicz-Mydlak
zdjęcia: Monika Nowakowska