Kolejna wirtualna strzelnica w powiecie olsztyńskim

Fot. Starostwo Powiatowe w Olsztynie / ZS w Dobrym Mieście

Do końca roku powinna być gotowa kolejna wirtualna strzelnica w powiecie olsztyńskim. Wniosek o jej utworzenie w Zespole Szkół w Biskupcu zyskał właśnie dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu „Strzelnica w powiecie 2024” na realizację zadań związanych z prowadzeniem zorganizowanego szkolenia strzeleckiego, w szczególności wśród dzieci i młodzieży.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to 250 tys.  zł, z czego 199,75 tys. pochodzić będzie z MON-u i obejmować będzie adaptację pomieszczeń ZS w Biskupcu na potrzeby strzelnicy oraz zakup pierwszego wyposażenia – multimedialnego, przenośnego systemu szkolno-treningowego, z którego korzystać będą mogły szkoły, organizacje o charakterze proobronnym, instytucje oraz osoby indywidualne.

Wirtualna strzelnica w ZS w Biskupcu jest drugim takim przedsięwzięciem na terenie powiatu.

Pierwszy multimedialny system do nauki bezpiecznego posługiwania się bronią, ćwiczeń w wykrywaniu i identyfikacji celów, prowadzenia ognia z różnych odległości i przy zmiennych warunkach widoczności oddany został do użytku pod koniec 2021 roku w Zespole Szkół w Dobrym Mieście.

Podobnie jak teraz w Biskupcu, inwestycja w Dobrym Mieście była możliwa dzięki dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej.

– Całkowity koszt jej przygotowania wyniósł wtedy 141 tys. zł, w tym ponad 111,5 tys. zł stanowią środki MON. Nasz wkład własny to niecałe 30 tys. zł, więc z pewnością było warto – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Te projekty traktujemy jak inwestycje w naszą młodzież, stwarzając im jak najlepsze warunki do nauki, szczególnie że widzimy, jak dynamicznie rośnie zainteresowanie tzw. klasami mundurowymi. Ważny jest też dla nas aspekt społeczny, bo z tych strzelnic korzystają także służby mundurowe, kluby strzeleckie i pasjonaci.