Kobiece Impresje

21.04.2016
Po raz siódmy Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach zorganizował "Kobiece Impresje". W tegorocznym Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej Kobiet wzięło udział blisko 50 pań z powiatu olsztyńskiego i Olsztyna. 19 kwietnia odbył się wernisaż, w którym wzięła udział starosta olsztyński Małgorzata Chyziak. Na uroczystości pojawiły się również przewodnicząca Rady Powiatu Alicja Wąsik i wicestarosta Joanna Michalska.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem pań, które wzięły udział w konkursie. Prace, które oglądałam, są piękne, a ich autorki jeszcze piękniejsze - mają wspaniałą osobowość i pasję, w której realizację wkładają całe serce. Zawsze uważałam, że w powiecie olsztyńskim jest wiele utalentowanych osób, dziś po raz kolejny się to potwierdziło. Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w otwarciu wystawy. Warto wspierać takie imprezy i takich ludzi - powiedziała Małgorzata Chyziak po wernisażu. Starosta wpisała się też do księgi pamiątkowej GOK-u.

Podczas otwarcia wystawy został ogłoszony werdykt jury, w skład którego weszli: Zbigniew Urbalewicz, Joanna Bentkowska-Hlebowicz, Marzena Huculak oraz Halina Wysocka. Jak opowiada dyrektor GOK-u, jurorzy mieli prawdziwy orzech do zgryzienia. - Uczestniczki przeglądu rozwijają się i ich prace często spełniają kryteria prawdziwej sztuki. Granice pomiędzy twórczością amatorską i profesjonalną są bardzo płynne. Osobiście bardzo się cieszę, że panie tak się z nami integrują. Podczas wernisażu podkreślały wyjątkową atmosferę towarzyszącą co roku "Kobiecym Impresjom" - cieszy się Aneta Fabisiak-Hill.

Decyzją komisji konkursowej I miejsce zdobyła Urszula Czernikiewicz za akryl na płótnie farbowanym pt. „Portret fantazyjny”. Autorka z wykształcenia jest ekonomistką, amatorsko uprawia różne techniki malarskie. Należy do Grupy Plastycznej „Paleta”, która działa w dywickim GOK-u.

 

[caption id="attachment_23828" align="alignnone" width="255"] Urszula Czernikiewicz, „Portret fantazyjny”[/caption]

II nagroda przypadła Jolancie Jabłońskiej za akryl na płótnie "Głębia". Autorka z wykształcenia jest pedagogiem. Tworzy w różnych technikach, ale preferuje akryl. Należy do Grupy Plastycznej „Paleta” w Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach.

[caption id="attachment_23829" align="alignnone" width="300"]SONY DSC Jolanta Jabłońska, "Głębia"[/caption]

 

III miejsce zajęła Lilla Bartnikowska za batik "Roztocze". Laureatka nagrody ostatnio tworzy głównie batik. Uczestniczy w warsztatach Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, należy do Grupy Twórczej „Galeria na Peryferiach” oraz Klubu Plastyka Amatora”Sąsiedzi”.

[caption id="attachment_23830" align="alignnone" width="300"]SONY DSC Lilla Bartnikowska, "Roztocze"[/caption]

Komisja zwróciła też uwagę na 4 inne prace. Wyróżnienie otrzymały:
- Lidia Kosiorek za akwarelę "Potęga natury"; autorka z wykształcenia jest astronomem, należy do Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi”  i Związku Plastyków Warmii i Mazur. Maluje od 6 lat.

[caption id="attachment_23831" align="alignnone" width="228"]SONY DSC Lidia Kosiorek, "Potęga natury"[/caption]

- Bogusława Dziuban za batik „Olsztyński teatr”; autorka z wykształcenia jest księgową. W gamie używanych przez nią technik znajdują się m.in. olej, akryl, batik i tkanina artystyczna. Należy do Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi”.

[caption id="attachment_23832" align="alignnone" width="300"]SONY DSC Bogusława Dziuban, „Olsztyński teatr"[/caption]

- Joanna Golon za akryl na płótnie „Łódka”; laureatka zajmowała się grafiką, obecnie zgłębia technikę olejną i akrylową; uczęszczała na warsztaty Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

[caption id="attachment_23833" align="alignnone" width="300"]SONY DSC Joanna Golon, „Łódka”[/caption]

- Krystyna Kurgan za batik „Anioł” (według plakatu Rafała Olbińskiego); autorka posiada tytuł Twórcy Ludowego z tkaniny dwuosłonowej, obecnie zgłębia technikę batiku.

[caption id="attachment_23834" align="alignnone" width="213"]SONY DSC Krystyna Kurgan, „Anioł”[/caption]

Wystawę "Kobiecych Impresji" można oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach do 19 maja.


(fot. GOK Dywity)