Niemiecka młodzież w Starostwie

Czy w powiecie istnieje problem „odpływu” młodych ludzi do innych ośrodków? Jak wygląda system opieki społecznej? Jakie gałęzie przemysłu są najbardziej rozwinięte? Do kogo kierowana jest oferta turystyczna? Na te i inne pytania odpowiadał starosta olsztyński Mirosław Pampuch podczas spotkania z uczniami niemieckiej Angelaschule Osnabrück 7 października. Niemiecka młodzież przyjechała na 10-dniową wizytę do Zespołu Szkół w Olsztynku. Jednym z punktów bogatego programu pobytu była wizyta w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

- Myślę, że po pobycie w powiecie olsztyńskim będziecie mogli powiedzieć, że macie przyjaciół również tu. Mam nadzieję, że Warmia Was zauroczy, tak jak mieszkających tu ludzi i że przyjedziecie tu jeszcze kiedyś – witał gości Starosta.

Na odzew nie trzeba było długo czekać. – Niektórzy z nas są po raz pierwszy w Polsce, ale już jesteśmy fanami tego regionu – mówił przedstawiciel niemieckiej szkoły. – Dzięki bogatemu programowi mieliśmy możliwość zobaczyć też inne miejsca w Polsce, np. Gdańsk, Sopot, arboretum w Kudypach, Gietrzwałd, a jeszcze w planach jest wizyta w Gierłoży, gdzie chcemy przeprowadzić zajęcia historyczne, w Malborku i w hucie szkła w Olsztynku.

Ewa Orłowska, dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku, przyznała, że podjęcie współpracy z Angelaschule Osnabrück zostało zainspirowane przez działania Powiatu Olsztyńskiego. – Widziałam jak świetnie układa się partnerstwo naszego Powiatu i Powiatu Osnabrück, poszłam za tym głosem i teraz nasza szkoła też może się cieszyć świetnymi kontaktami z partnerem niemieckim. Chcieliśmy pokazać naszym gościom, że Polska jest pięknym krajem i dobrze nam się tu żyje. Dziękujemy za dzisiejsze spotkanie w urzędzie, myślę, że to dobre uzupełnienie programu naszych gości – mówiła dyrektor.

10-dniowa wizyta młodzieży z Osnabrück jest realizowana w ramach programu Comenius i potrwa do 12 października.

15DSC0161624