IV Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego

22.07.2015
Czy to prawda, że piwo warzy się z chmielu? Czy ciemne piwo bardziej tuczy? Czy powinno być zimne? A co oznacza kropka na puszce piwa? Między innymi na te pytania można będzie uzyskać odpowiedź podczas kolejnej edycji spotkania z warmińską tradycją piwowarską.

Powiat Olsztyński i Gmina Biskupiec serdecznie zapraszają wszystkich miłośników bursztynowego trunku na IV Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego, który odbędzie się w sobotę 25 lipca o godz. 17:00 na placu apelowym w dawnej jednostce wojskowej przy al. Broni. Impreza jest organizowana w ramach tegorocznych Dni Biskupca.

W programie imprezy odbędą się pokazy warzenia piwa „na żywo” przez piwowarów domowych, degustacja piwa Warmińskich Chłopów Bosych oraz tradycyjnych warmińskich przekąsek piwnych – fafernuchów i nowolatek. Nie zabraknie też szczypty magii w postaci ziołowych mikstur i eliksirów miłosnych Babki Zielarki z Blanek. Można będzie też zobaczyć jak wyrabia się tradycyjną metodą świeczki z pszczelego wosku.
Ze sceny zabrzmi muzyka w wykonaniu zespołów: Trebuh Sumada, Shevskee, Rockerfeler, Expresion Flamenco, Same Gwiazdy. Gwiazdą wieczoru będzie Szymon Wydra z zespołem Carpediem.

W Starostwie Powiatowym w Olsztynie z kolei od poniedziałku 27 lipca można będzie zapoznać się z historią browarnictwa na Warmii. Na korytarzu urzędu zostanie rozstawiona wystawa tematyczna.

Pomysł popularyzowania tradycji piwnych, które na Warmii sięgają setek lat wstecz, zrodził się w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. Jak się okazało, idea promowania Warmii w nietypowym aspekcie historycznym, edukacyjnym, kulturalnym i kulinarnym przypadła do gustu mieszkańcom powiatu. W latach 2012-2014 festiwal odbywał się co roku w miastach warmińskich, w których istnieją lub istniały browary i silne tradycje związane z dziedzictwem browarniczym – Biskupcu, Olsztynie i Braniewie. Do tej pory w imprezie wzięło udział ponad 60 tysięcy osób. W styczniu br. festiwal otrzymał certyfikat „Produkt Warmia Mazury”.

biskupiec_WFDB_plakat_A2_2015