Honorowo oddali krew

Ponad 30 osób wzięło udział w mikołajkowej akcji poboru krwi, która odbyła się 5 grudnia w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. Udało się pozyskać prawie 12 litrów cennego płynu.

Wśród honorowych dawców znaleźli się funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Straży Miejskiej, żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pracownicy starostwa, Powiatowej Służby Drogowej, Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, a także mieszkańcy Olsztyna i powiatu.

- Akcje poboru krwi organizujemy w urzędzie dwa razy w roku. Zawsze przebiegają one, tak jak i tym razem, w miłej i serdecznej atmosferze. Czasem osoby, które nie oddawały wcześniej krwi pytają, czy to boli. Tak naprawdę odczuwa się tylko ukłucie igły, ale świadomość tego, że można uratować czyjeś życie, sprawia, że nawet się o tym o nie myśli - mówi Małgorzata Górska, inspektor ds. ochrony zdrowia. - Cieszymy się, że tyle osób odpowiedziało na nasze zaproszenie i włączyło się do akcji. Dziękujemy Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie za współpracę oraz przygotowane dla dawców słodkie upominki i notesy. Przypominamy tez, że krew można oddawać bezpośrednio w RCKiK (Olsztyn, ul. Malborska 2), od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 15:00 (rejestracja dawców do godz. 14.00) i w soboty w godz. 7:00 - 14:35 (rejestracja do godz. 13:00). Na stronie www.rckikol.pl można znaleźć  informację, jakiej grupy krwi szczególnie brakuje w danym okresie.  

Kto może zostać dawcą krwi? Każda zdrowa, pełnoletnia osoba, o wadze powyżej 50 kg. Samo pobranie krwi jest bezpieczne, ponieważ odbywa się z użyciem jałowego sprzętu jednorazowego.

Jak się przygotować? Dzień wcześniej należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. W dniu zaś poboru krwi zjeść śniadanie „na słodko”.

Jak to wygląda? Najpierw wypełniamy ankietę, potem pobierana jest próbka krwi. Kolejny krok to rozmowa z lekarzem, który podejmuje ostateczną decyzję, czy możemy oddać krew. Samo pobranie 450 ml (przyp. średnio w ciele dorosłego człowieka jest 5-6 litrów krwi) trwa około 5-8 minut. Ubytek ten u większości ludzi nie powoduje żadnych odczuć. Bardzo mały procent może doświadczyć chwilowych zawrotów głowy, lecz krótki odpoczynek szybko przywraca wszystko do normy. Zarówno przed oddaniem krwi, jak i po otrzymujemy posiłek regeneracyjny. Po pobraniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu, żeby odpocząć.
Prosimy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu tożsamości.

Jakie korzyści ma krwiodawca? Przede wszystkim – co podkreślają sami donatorzy – jest to wielka satysfakcją, której nie da się przecenić. Warto pamiętać, że osobie oddającej krew przysługuje w terminie donacji dzień wolny od pracy. Oddawanie krwi to rodzaj darowizny, co oznacza, że można dzięki niej obniżyć płacony podatek PIT.