Historia pani Dusi nagrodzona

14.01.2016
Pamięć o ludziach i zdarzeniach oraz problem migracji były głównymi tematami organizowanego przez Radio Olsztyn Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż Radiowy "Pogranicze". Laureatami trzech równorzędnych nagród zostały reportażystki rozgłośni publicznych w Rzeszowie, Białymstoku i Koszalinie. Fundatorem jednej z nagród jest Starosta Olsztyński.

"Pogranicze" po raz pierwszy zostało zorganizowane w 2002 roku, z okazji 50-lecia olsztyńskiego radia. Do tej pory na konkurs napłynęło około 300 reportaży. W tegorocznej edycji pod lupę jury trafiły 24 prace. Najlepsze z nich zostały nagrodzone 14 stycznia podczas uroczystości na olsztyńskim zamku. Oto laureatki:

• Grażyna Bochenek z Radia Rzeszów za reportaż "Nasi Ukraińcy" - nagroda Starosty Olsztyńskiego

• Joanna Sikorska z Radia Białystok za reportaż "Zadanie" - nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego

• Grażyna Preder z Radia Koszalin za reportaż "Po wojnie w niemieckiej szkole" - nagroda Prezydenta Olsztyna

Opisując reportaż Grażyny Bochenek przewodnicząca jury dr Joanna Szydłowska powołała się na słowa Tadeusza Boya-Żeleńskiego, mówiącego o ciążeniu murów.  - Tu mury ciążą opowieściami - mówiła jurorka. - Reportaże stają się medium pamięci. Najczęstsze sa powroty do wojny i okupacji, te obszary wciąż domagają się omówienia.

Sama laureatka nie kryła radości z wyróżnienia jej pracy. - Dziękuję za tę nagrodę i za to, że historia pani Dusi z Zabłotowa może dotrzeć do innych ludzi. Ten reportaż to z jednej strony historia indywidualna, ale ważne są też relacje polsko-ukraińskie. Pani Dusia i jej córka przez lata nie rozmwaiały z sąsiadami o tych sprawach, to dla nich zbyt trudne.

Pod wrażeniem materiału Grażyny Bochenek była Starosta Olsztyński Małgorzata Chyziak. - Reportaż to trudna, ale piękna forma wypowiedzi dziennikarskiej. Pozwala uchwycic nie tylko zdarzenia, ale też emocje. Losy osób, do których Pani dotarła, najlepiej oddają trudy sytuacji Polaków, Ukraińców i tych, którym wciąż trudno określić swoją tożsamość narodową. Życzę Pani sukcesów i inspiracji do kolejnych ciekawych reportaży - zwróciła się starosta do nagrodzonej dziennikarski.

Wśród publiczności zgromadzonej na olsztyńskim zamku było wielu studentów dziennikarstwa. Do nich w szczególności mówił prezes Radia Olsztyn Mariusz Bojarowicz. - Zachęcam Was do słuchania reportaży, nauki wrażliwości dziennikarskiej i warsztatu.

Nagrodzonych reportaży można będzie wysłuchać w kolejne soboty od 16 stycznia począwszy, o godz. 12:00 na antenie Radia Olsztyn 103,2.