FIS - pieniądze na inwestycje

- Pozostaje nam już tylko czekać na przelew z ministerstwa finansów – powiedziała Joanna Michalska, wicestarosta olsztyński odbierając z rąk Artura Chojeckiego, wojewody warmińsko-mazurskiego, promesę na 7,9 mln złotych, podpisaną przez premiera. – Dzięki tym pieniądzom z pewnością będziemy mogli zrealizować zaplanowane na ten rok inwestycje, jak i podjąć nowe wyzwania.  

Powiat olsztyński oraz gminy go tworzące to najwięksi beneficjenci środków z rządowego tzw. Funduszu Inwestycji Samorządowych. Mają one łącznie otrzymać 26 mln złotych. W tej kwocie jest też 7 896 157 złotych na wsparcie działań inwestycyjnych starostwa.
Tymi pieniędzmi rząd chce pobudzić inwestycje, jako najlepszy sposób na przezwyciężenie kryzysu gospodarczego związanego z pandemią koronowirusa – mówił podczas spotkania z wójtami i burmistrzami wojewoda Chojecki. – Mam nadzieję, że część tych pieniędzy będzie mogła stanowić także wkład własny samorządów do nowych inwestycji realizowanych chociażby w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, którego kolejną edycję właśnie inaugurujemy.  

Fundusz Inwestycji Samorządowych zwany „tarczą inwestycyjną dla samorządów” ma zrekompensować samorządom terytorialnym ubytki wpływów z podatków powstałe w wyniku epidemii koronawirusa. Na Warmię i Mazury z tego tytułu trafi 223 mln zł. Kwota ta została wyliczona w oparciu o algorytm uwzględniający m.in. zapisane w budżetach samorządów inwestycje.

Otrzymane środki samorządy będą mogły przeznaczyć na szeroko rozumiane inwestycje, na przykład na drogi, chodniki, żłobki, kanalizacje itp. Mogą one także stanowić wkład własny przy inwestycjach realizowanych przy wsparciu z innych programów. Środki te będzie można wydatkować do końca 2022 roku.

Wręczone dziś promesy mają zostać zrealizowane przez rząd po wakacjach, wtedy to pieniądze powinny trafić już do kas samorządów.

DSC_0338Zobacz także materiał TVP 3 Olsztyn - kliknij.