Festiwal Piosenki i Poezji im. Jacka Kaczmarskiego

13 marca 2015 mury Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynku wypełnią się śpiewem i pięknym słowem. A wszystko za sprawą tutejszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego, organizatora Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki i Poezji im. Jacka Kaczmarskiego. Tegoroczna, 8. edycja, imprezy została objęta patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Starosty Olsztyńskiego i Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty, a także Telewizji Polskiej.


Festiwal kierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a o ich uczestnictwo zabiega Dorota Linkiewicz, polonistka z LO I w Olsztynku.
- Liczymy, że dzięki festiwalowi rozbudzimy w uczestnikach chęć odkrywania głębi i przesłania poezji Jacka Kaczmarskiego. Dla tego artysty niezwykle istotny był język, a szczególnie możliwość prowadzenia dialogu. Z tego powodu chcemy podkreślić znaczenie słowa i wskazać na szczególną wartość dialogu w naszej komunikacji i byciu w świecie. Mamy nadzieję, że upowszechniając kulturę i piękno żywego słowa, pobudzimy młode pokolenie do aktywnych poszukiwań repertuarowych oraz przygotujemy do twórczego, zaangażowanego uczestnictwa w kulturze. Jackowi Kaczmarskiemu najtrwalszy pomnik wzniesiemy nie ze spiżu ani z uchwał sejmowych, ale wsłuchując się w jego pieśni, czytając jego wiersze, poznając jego dorobek pisarski. Bo dla tego artysty z Bożej łaski pierwsze i najważniejsze zawsze było Słowo.


Uczestnicy festiwalu zaprezentują się w trzech kategoriach: zespół/ solista, recytacja, praca plastyczna. Organizatorom zależy na autorskich interpretacjach. – Tak, jak chciał Jacek Kaczmarski: „niech sobie znajdą własny temat i niech go wyśpiewają sami. Inaczej zdradzą wielbiciele, że nie pojęli ze mnie wiele” – cytuje barda Solidarności Dorota Linkiewicz.


W ubiegłym roku w Festiwalu Piosenki i Poezji im. Jacka Kaczmarskiego wzięło udział prawie 40 wykonawców.