By ferie były bezpieczne

Już po raz siódmy na terenie powiatu olsztyńskiego organizowane są festyny edukacyjno-prewencyjne pod nazwą "Bezpieczne Ferie". W tym roku weźmie w nich udział 1600 uczniów.

- Udane ferie to przede wszystkim ferie bezpieczne, dlatego chcemy przypominać młodym mieszkańcom powiatu, jak skorzystać z uroków zimy, unikając jednocześnie sytuacji niebezpiecznych. Nikt lepiej o tym nie opowie, jak fachowcy, którzy w praktyce zajmują się niesieniem pomocy, dlatego cieszę się ze współpracy Powiatu z policją, strażą pożarną, pogotowiem ratunkowym i leśnikami. Co roku także wspierają nas gminy - mówi wicestarosta Joanna Michalska, która 16 stycznia wzięła udział w festynie nad jeziorem Limajno w Swobodnej.

Zagrożeń wynikających z zabawy w pobliżu jezior, czy stawów można uniknąć. - Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zamarznięty akwen nigdy nie jest miejscem bezpiecznym. Nie jesteśmy przecież w stanie sprawdzić, czy lód jest odpowiednio gruby. Wejście na lód to ryzyko, którego absolutnie trzeba unikać - przekonuje Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w olsztyńskim starostwie.

W programie festynów znalazły się pokazy służb ratunkowych, które zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci. W tym roku nad jeziorami Dadaj, Limajno, Orzyc i Jemiołowo funkcjonariusze mówią, co zrobić, jeśli jednak wpadniemy do wody lub widzimy kogoś tonącego, a także jak się zachować w przypadku spotkania w lesie, czy na ulicy agresywnego psa. Przypominane też są zasady korzystania z numeru telefonu alarmowego 112. A gdy mróz nieco dokuczy, dzieci mogą się ogrzać przy ognisku, zajadając ciepły posiłek.

Organizatorami "Bezpiecznych Ferii" są:
- samorządy Powiatu Olsztyńskiego oraz gmin Barczewo, Biskupiec, Dobre Miasto, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Kolno, Olsztynek, Purda i Stawiguda
- nadleśnictwa: Wipsowo, Wichrowo, Kudypy, Olsztynek, Jagiełek, Nowe Ramuki i Olsztyn
- Komenda Miejska Policji w Olsztynie
- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie
- Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie
- Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie

Sponsorzy:
Tymbark S.A. z Olsztynka, Octim Sp. z o.o. z Olsztynka, Zakłady Mięsne „Warmia” z Biskupca i Piekarnia Tyrolska.