Ewidencja klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej oraz uczniowskich klubów sportowych, prowadzonej przez Starostę Olsztyńskiego

Podstawową jednostką organizacyjną realizującą cele i zadania w zakresie kultury fizycznej jest klub sportowy działający w formie stowarzyszenia, którego statut nie przewiduje prowadzenia działalności gospodarczej. Szczególnym rodzajem klubu sportowego jest uczniowski klub sportowy (zwany dalej klubem sportowym). Członkami uczniowskiego klubu sportowego mogą być w szczególności uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Załatw sprawę podczas wizyty w urzędzie

Wydział Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej

I piętro, pokój 105

telefon 89 521 05 36, 89 523 28 80

Przyjmuje interesantów w godzinach 7:00-15:00

Wymagane dokumenty przy wpisie do ewidencji
  • wniosek o wpis do ewidencji klubów sportowych podpisany przez komitet założycielski — w formie dokumentu wniosek do pobrania poniżej,
  • protokół z zebrania założycielskiego wraz z podjętymi uchwałami:
  • w sprawie powołania/założenia Klubu określająca jego nazwę i siedzibę,
  • w sprawie wyboru Komitetu Założycielskiego,
  • w sprawie powołania Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
  • w sprawie uchwalenia i przyjęcia Statutu;
  • listę założycieli zawierającą: imiona i nazwiska, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania oraz własnoręczne podpisy (w liczbie nie mniejszej niż 7 osób);
  • informację o adresie siedziby klubu sportowego wraz z dokumentem (oświadczeniem właściciela lokalu), na podstawie którego klub posiada prawo do korzystania z adresu/ lokalu (wzór oświadczenia w załączeniu do niniejszej informacji);
  • listę obecności z podpisami uczestników zebrania założycielskiego;
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej od wydania decyzji — nie dotyczy uczniowskiego klubu sportowego,
  • statut klubu sportowego, podpisany przez komitet założycielski lub zarząd w przypadku jego wyboru.

Statut powinien zawierać:

• nazwę klubu sportowego odróżniającą go od innych klubów;
  • teren działania i siedzibę klubu sportowego;
  • cele i sposoby ich realizacji;
  • sposób nabywania i utraty członkostwa, przyczyny utraty członkostwa oraz prawa i obowiązki członków;
  • władze klubu sportowego, tryb dokonywania ich wyboru, uzupełniania składu oraz ich kompetencje; możliwość otrzymywania przez członków zarządu wynagrodzenia za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją;
  • sposób reprezentowania klubu sportowego, w szczególności sposób zaciągania zobowiązań majątkowych, a także warunki ważności uchwał władz klubu sportowego;
  • sposób uzyskiwania środków finansowych przeznaczonych na działalność statutową klubu sportowego oraz sposób ustanawiania składek członkowskich;
  • zasady dokonywania zmian statutu;
  • sposób rozwiązania się klubu sportowego;
  • Informację o adresie siedziby klubu sportowego wraz z dokumentem (oświadczeniem właściciela lokalu), na podstawie którego klub posiada prawo do korzystania z adresu/ lokalu;
  • listę obecności z podpisami uczestników zebrania założycielskiego;
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej od wydania decyzji — nie dotyczy uczniowskiego klubu sportowego.
  • Wpisu do ewidencji dokonuje się w trybie decyzji administracyjnej.
  • W sprawach, w których statut nie określa właściwości władz stowarzyszenia, podejmowanie uchwał należy do walnego zebrania członków.
  • Klub sportowy uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do ewidencji.
  • Klub sportowy po rejestracji jest zobowiązany uzyskać numer REGON (Główny Urząd Statystyczny) oraz NIP (Urząd skarbowy).
  • Dokumenty można składać pocztą tradycyjną na adres: Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Plac Bema 5, 10-516 Olsztyn, przez elektroniczną skrzynkę ePUAP (posiadając możliwość podpisu elektronicznego kwalifikowanego) lub osobiście na Stanowisku Pracy do Spraw Obsługi Interesantów. Składane dokumenty powinny być oryginalne, podpisane oraz czytelne. Ewentualne poprawki – skreślenia poprzedniej treści, powinny być podpisane przez uprawnione osoby.
Opłaty

Kluby sportowe: opłatę skarbową w wysokości 10 zł za wydanie decyzji wpisu do ewidencji należy uiścić na rachunek bankowy Urzędu Miasta Olsztyna, Plac Jana Pawła II nr 1, 10-101 Olsztyn – Wydział Podatków i Opłat  09 1030 1508 0000 0008 2310 0003 (Bank Handlowy S.A.)

Uczniowskie Kluby Sportowe: zwolnione z opłaty skarbowej.

Termin i sposób załatwienia sprawy
  • Starosta Olsztyński wydaje decyzję zgodnie z art. 35 Kodeksu postępowania administracyjnego bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wpływu wniosku, a w sprawie szczególnie skomplikowanej w ciągu 2 miesięcy.
  • W przypadku błędnych danych podanych we wniosku/niekompletności złożonych dokumentów klub sportowy wzywany jest do poprawienia/uzupełnienia dokumentów w wyznaczonym terminie.
  • W przypadku niepoprawienia/nieuzupełnienia wniosku, mimo wezwania w wyznaczonym terminie, Starosta Olsztyński wydaje decyzję o odmowie wpisu do ewidencji. Decyzję o odmowie wpisu do ewidencji wydaje się również w przypadku, gdy statut jest sprzeczny z obowiązującym prawem i mimo wezwania nie został zmieniony.
  • Decyzja przesyłana jest na adres klubu sportowego wskazany we wniosku lub może zostać odebrana osobiście przez osobę upoważnioną.
Tryb odwoławczy

Od wydanej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie, za pośrednictwem Starosty Olsztyńskiego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia.