Energie#Energia

14.05.2019

Pod hasłem „Energie#Energia” w Rynie odbyło się XX Samorządowe Forum Ekologiczne. Wzięła w nim udział Joanna Michalska, wicestarosta olsztyński.

Tematem jubileuszowej edycji wydarzenia organizowanego przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego był zrównoważony rozwój przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Po raz pierwszy Forum przyjęło formułę polsko-niemieckiej konferencji. Stąd udział Minister Środowiska, Rolnictwa i Energii Kraju Związkowego Saksonia-Anhalt prof. dr Claudii Dalbert oraz specjalistów z Niemiec: prof. Eicke Webera, Thomasa Radacha, Christiana Raapke.

- To było ciekawe i potrzebne spotkanie, zwłaszcza z punktu widzenia wymiany doświadczeń w zakresie energetyki odnawialnej. Znajdujemy się na pułapie zaledwie 15% wykorzystania OZE, u Niemców jest to poziom 80%. Korzystając więc z niemieckiego doświadczenia, możemy dużo zyskać zarówno w regionie, jak i kraju. W województwie warmińsko-mazurskim nie mamy elektrowni, energię czerpiemy z innych obszarów. Pod względem ilości smogu Polska zajmuje wśród krajów europejskich niechlubne trzecie miejsce. Musimy więc ograniczyć emisję dwutlenku węgla i zadbać o środowisko, pobierając energię nie z paliw, a ze słońca, wiatru, czy wody. Między innymi o tym samorządowcy powiatu olsztyńskiego będą rozmawiać z przedstawicielami Caritas Osnabruck, którzy przyjadą do Polski jeszcze w maju tego roku - mówi wicestarosta Joanna Michalska.zdj. warmia.mazury.pl