EKROS - plener teatralny w Węgajtach

19.05.2011

Teatr Węgajty z gminy Jonkowo zaprasza do nowej formuły społecznej_ aktywności, czyli EKROS. Tytułowa EKROS nawiązuje do imienia greckiej postaci mitologicznej - opiekuna artystów i terapeutów. Jest także spolszczeniem angielskiego „across" (poziomo, na drugą stronę) i oznacza przekraczanie granic.

Spektakle, spotkania i warsztaty w ramach pleneru teatralnego EKROS potrwają od 20 do 26 maja. Program przedstawia się niezwykle interesująco. Pierwsze spotkanie ze sztuka odbędzie się w piątek 20 maja o godz. 19 od „Prologu komedii. Scen pomiędzy poezją i dokumentem".  
Pomysł i realizacja: Zofia Bartoszewicz, Erdmute Sobaszek. Słowa Anny Wojtyniak, mieszkanki wsi Nowe Kawkowo wchodzą w dialog z fragmentami poezji Wisławy Szymborskiej. W spektakl wkomponowany jest filmowy portret „Pani Andzi". Dzień później, w sobotę 21 maja o godz. 19 Teatr Węgajty zaprasza na widowisko „Ziemia". To widowisko maskowe opracowane w ramach wyprawy na pogranicze kulturowe: polsko-białorusko-litewskie. Wykonawcy: zespół Innej Szkoły Teatralnej i aktorzy Teatru „Węgajty". Za inscenizację odpowiedzialny jest Wacław Sobaszek. Pokaz w formie relacji z wyprawy: film, muzyka, pieśni. Ziemia jest kontynuacją zeszłorocznej Wody 2030, tak jak i ona łączy aspekty lokalne i globalne, zadaje pytania o przyszłość ludzkiej kultury i przyszłość planety. Tego samego wieczoru o godz. 20 zaplanowano „Jam session". W niedzielę 22 maja od godz. 10.30 do 13.30 odbędą się warsztaty tańca Natalii Iwaniec (ilość miejsc ograniczona, zgłoszenia organizatorzy proszą kierować na e-mail: teajty@free.art.pl). Zakończenie Ekros zaplanowano na 26 maja na godz. 19 kiedy to odbędzie się spektakl „Iwona poślubiona" na podstawie wczesnych dzieł Witolda Gombrowicza. Ten spektakl został opracowany we współpracy z mieszkańcami DPS Jonkowo. Reżyseria: Wacław Sobaszek.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest (dobro)wolny. Plener teatralny „Ekros" został zorganizowany przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz przez Stowarzyszenie „Teatr Węgajty" ze środków European Cultural Foundation.

Fot. Magdalena Bartnik

_