Edukacja dla bezpieczeństwa - podsumowanie

10.12.2019
Spot telewizyjny, dżingle radiowe, konferencje, informacje na portalach społecznościowych, zajęcia i szkolenia w szkołach oraz konkursy plastyczne – to działania, które w ramach projektu „W kont@kcie z rzeczywistością” wspólnie przeprowadziło Starostwo Powiatowe wraz Komendą Miejską Policji w Olsztynie.

– Jest to pierwszy tego typu projekt, który realizujemy wspólnie z Komendą Miejską Policji w Olsztynie, ale na pewno nie ostatni. Już mamy plany na kolejne działania promocyjne oraz inwestycyjne - poprawę kilku przejść dla pieszych na przyszły rok, ale wszystko w głównej mierze zależeć będzie od pozyskania środków z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Akcja realizowana jest od września do grudnia 2019 roku w ramach „Programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”. W ramach projektu przeprowadzonych zostało wiele działań, w których uczestniczyło łącznie około 2 tys. dzieci ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, pedagodzy, rodzice oraz seniorzy.

„W kont@kcie z rzeczywistością” przeprowadzana była zarówno w szkołach, na Komendzie Miejskiej Policji jak i w starostwie. – Z wielu przeprowadzonych działań jednym z ciekawszych jest „Życie to nie gra na telefon – nie uruchomisz jeszcze raz”, w której udział wzięli uczniowie ze szkół mundurowych. Nakręcili oni krótkie filmiki związane z zagrożeniami, jakie niesie użytkowanie smartfona w ruchu drogowym na co dzień. Do dziś wpłynęło około 20 mini spotów – relacjonuje kom. Mariola Plichta z KMP w Olsztynie.

W ramach projektu zakupionych zostało wiele materiałów edukacyjnych: maty imitujące przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną i znakami drogowymi, gry planszowe, książeczki kolorowanki, materiały biurowe, tablice flipchart do pracy z dziećmi czy bańki mydlane.

– Co prawa termin realizacji projektu upływa 31 grudnia br., ale my nie kończymy jeszcze działań z nim związanych. Dalej promować będziemy bezpieczne zachowania na drodze, choćby poprzez rozwieszanie w szkołach plakatów i ulotek związanych z akcją – podkreśla Zbigniew Załuski, dyrektor ZK w starostwie.