W 2009 roku Powiat Olsztyński pozyskał dofinansowanie na realizację największego projektu od początku swojego istnienia! Projekt pod nazwą: „e-mapa – pełna dostępność zasobu geodezyjnego i kartograficznego powiatu olsztyńskiego poprzez uzupełnienie i digitalizację danych” to prawdziwa rewolucja w dziedzinie geodezji.

Łatwiejszy dostęp do zasobów geodezyjnych i kartograficznych, szybsza obsługa interesantów, przeniesienie wszystkich operatów technicznych i map analogowych do postaci cyfrowej, która będzie dostępna od ręki przez Internet – to tylko niektóre korzyści z realizacji projektu „e-mapa – pełna dostępność zasobu geodezyjnego i kartograficznego powiatu olsztyńskiego poprzez uzupełnienie i digitalizację danych”. Realizatorem pionierskiego przedsięwzięcia w regionie wartego około 18,2 mln zł jest konsorcjum pięciu firm (z Olsztyna, Elbląga, Tarnowa, Rzeszowa i Warszawy), którym lideruje Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne z Olsztyna. Przeprowadzenie projektu jest możliwe dzięki uzyskaniu przez Powiat Olsztyński środków unijnych z RPO Warmia i Mazury 2007-13.

To będzie niemalże rewolucja technologiczna w powiatowej geodezji, po zakończeniu projektu dostęp do zasobów będzie łatwiejszy. Zwiększy się też komfort obsługi, trwalsza będzie też archiwizacja. Powinien się także skrócić czas obsługi interesantów w starostwie, a geodeci nie będą musieli przychodzić po niezbędne dane do starostwa, bo otrzymają je w formie elektronicznej przez Internet. Projekt zakłada także wykonanie pełnej ewidencji budynków dla całego powiatu, a klamrą spinającą całość będzie mapa numeryczna powiatu olsztyńskiego. Zakończenie projektu zostało przewidziane na drugi kwartał 2014 roku.

Przedsięwzięcie w sposób zdecydowany ułatwi życie inwestorom i właścicielom działek, co w efekcie może przełożyć się na rozwój gospodarczy powiatu (poprzez przyspieszenie prac geodezyjnych przyspieszą także prace budowlane).