Dzień Strażaka w Biskupcu

Międzynarodowe święto strażaków obchodzone jest 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim świętego Floriana. W Biskupcu jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gmin Biskupiec i Kolno zaprosiły na swoje święto całe rodziny dzień później, w sobotę 5 maja.
Obchody rozpoczęto od złożenia meldunku prezesowi Zarządu Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Biskupcu, burmistrzowi Biskupca, Kamilowi Kozłowskiemu. Po uroczystym przeglądzie zastępów strażackich odprawiono mszę św. w kościele pw. bł. Karoliny Kózkówny. Stamtąd ruszyła uroczysta parada ulicami miasta. Prowadziły ją chearleederki z Czerwonki i Młodzieżowa Orkiestra OSP w Lidzbarku. Za nimi maszerowali druhny i druhowie z OSP z gmin Biskupiec i Kolno, strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 Państwowej Straży Pożarnej w Biskupcu, a kolumnę zamykały wozy poszczególnych jednostek. Wszyscy stawili się na stadionie miejskim przy ul. Wiosennej, gdzie rozegrano strażacki turniej.
Międzygminne Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych Gmin Biskupiec i Kolno mają wieloletnią tradycję. Drużyny rywalizowały w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej z przeszkodami 7x50 m i ćwiczeniach bojowych polegających m.in. na sprawnym posługiwaniu się wężem pożarniczym. Najlepszą drużyną zawodów okazało się OSP Lutry. W klasyfikacji OSP z gminy Biskupiec najlepiej wypadł Węgój, a za nim Bredynki i Droszewo.
Widowiskowym konkurencjom strażackim towarzyszyły okrzyki kibiców, którzy przybyli tym liczniej, że zawodom towarzyszył piknik z atrakcjami dla najmłodszych. Dzieci mogły za darmo poskakać na dmuchańcach, ugasić „pożar” w specjalnie przygotowanym domku oraz wziąć udział w strażackich zabawach. Można było zajrzeć do wozów, a na wszystkich czekała także strażacka grochówka.

źródło: http://www.biskupiec.pl/aktualnosci/1595-dzien-strazaka