Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

23.03.2017

Od dekady 23 marca obchodzimy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W 2007 r. węgierski parlament przyjął deklarację w sprawie ustanowienia święta, cztery dni później analogiczną uchwałę podjął przez aklamację Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Pamięć o wspólnym dziedzictwie kulturowym pielęgnuje też samorząd Powiatu Olsztyńskiego. Starosta Małgorzata Chyziak i wicestarosta Andrzej Abako złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą zryw studentów i mieszkańców Olsztyna w geście solidarności z uczestnikami powstania węgierskiego w 1956 r.

- Przyjaźń polsko-węgierska jest wartością trwałą, pielęgnowaną i podsycaną przez kolejne pokolenia. Cieszę się, że nasze relacje z Węgrami są tak dobre, bo łączy nas nie tylko historia naszych państw. Powiat olsztyński pełen jest śladów wspólnego dziedzictwa kulturowego - powiedziała starosta.

Powiat Olsztyński utrzymuje od lat przyjazne stosunki ze stroną węgierską. Co roku Starostwo Powiatowe w Olsztynie organizuje specjalną uroczystość, współpracuje też z Olsztyńskim Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im. Andrzeja Batorego. W 2014 r. w XIV-wiecznym kościele w Bartągu została zawieszona kopia zabytkowej tablicy upamiętniającej pobyt szlacheckiego rodu węgierskiego na Warmii, pod posadzką świątyni znalazł miejsce wiecznego spoczynku Węgier - Andrzej Michał Kalnassy, pozostający w służbie polskiego króla. W kościele pw. św. Andrzeja w Barczewie znajduje się piękny renesansowy nagrobek przygotowany dla braci Batorych. Samorząd Powiatu Olsztyńskiego w bieżącym roku wsparł wydanie przez Stowarzyszenie Miłośników Rusi nad Łyną "Pieśni polskich i węgierskich Ferdynanda Gregoroviusa".

Tegoroczne obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w powiecie olsztyńskim zostały zaplanowane na maj.

 

Wegry