Dzień Godności na cygańską nutę

06.05.2016
Wspaniała zabawa i mnóstwo radości w iście cygańskim stylu! Tak można w jednym zdaniu podsumować Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, który w Jezioranach odbył się już po raz 9. Organizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełno-Sprawnych, działające przy tutejszym Domu Pomocy Społecznej. W wydarzeniu wzięły udział 24 placówki z całego regionu, do zawodów sportowych zaś zgłosiło się 142 zawodników.

Dzień Godności to inicjatywa, która na stałe wpisała się już w kalendarz gminy. W poprzednich latach imprezy były organizowane w stylu bajkowym i cyrkowym, tym razem królowała „cygańska nuta". Tegoroczna edycja rozpoczęła się występem wokalno-tanecznym zespołu Malwa i grupy teatralnej Arlekin. Podczas imprezy głos zabrała starosta olsztyński Małgorzata Chyziak.

- Każdy rodzi się z jakimś talentem i predyspozycjami. Ważne jest, żeby mieć możliwość rozwijania tych zdolności, z którymi przyszliśmy na świat. By znaleźli się wokół ludzie, którzy pomogą, poprowadzą i zainspirują do działania. Człowiek z niepełnosprawnością ma światu bardzo wiele do zaoferowania, dlatego wszystkim, którzy uczestniczą w dzisiejszej uroczystości, życzę wielu okazji do tego, by mogli się samorealizować, rozwijać i obdarowywać innych swoimi talentami, emocjami i pracą. Nie ma ludzi niepełnosprawnych, są ludzie z niepełnosprawnością. I mają takie samo prawo jak wszyscy obywatele do dobrego i szczęśliwego życia – z dostępem do służby zdrowia, edukacji, kultury, sztuki i sportu. A przede wszystkim do szacunku i godności – mówiła starosta.

Impreza udała się wyśmienicie, czego najlepszym dowodem może być fakt, że do wspólnego tańca dali się porwać niemal wszyscy zaproszeni goście. W imprezie wzięli udział: starosta olsztyński Małgorzata Chyziak, burmistrz Jezioran Leszek Boczkowski, wicestarosta Joanna Michalska, radni powiatowi Wacław Dąbrowski i Henryk Goździcki, wiceburmistrz Jezioran Marcin Frączek oraz przedstawiciele Kościoła i sądu.