Dzień Polsko-Węgierski z nowym ambasadorem

24.04.2013
Starostwo Powiatowe w Olsztynie zaprasza na organizowane już po raz siódmy obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które odbędą się w czwartek 25 kwietnia. Udział w uroczystościach zapowiedział dr Iván Gyurcsik, nowy ambasador Węgier w Polsce. Będzie to jego pierwsza wizyta na Warmii i Mazurach.

_

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej wszedł już na stałe do kalendarza wydarzeń organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie.
- Cieszę się niezmiernie, że Powiat Olsztyński stał się niejako depozytariuszem i animatorem pogłębiania przyjacielskich kontaktów i współpracy z naszymi węgierskimi bratankami – mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. – To dla nas zaszczyt, tym bardziej, gdy weźmiemy pod uwagę bogatą historię węgierskich śladów na Warmii.

Pierwsza wizyta ambasadora
Uroczystości pod pamiątkowym tryptykiem tablic poświęconych powstańcom węgierskim 1956 roku oraz mieszkańcom Olsztyna, którzy manifestowali solidarność z walczącymi „bratankami”, rozpocznie się o godz. 11 w czwartek 25 kwietnia. Oficjalne delegacje oraz mieszkańcy Olsztyna złożą najpierw kwiaty pod tryptykiem zawieszonym na ścianie starostwa. Wszystko będzie się odbywać przy udziale pocztów sztandarowych. Następnie uroczystości przeniosą się do sali sesyjnej starostwa, gdzie odbędzie się przywitanie gości i okolicznościowe przemówienia. Co ważne udział w olsztyńskich uroczystościach  zapowiedział dr Iván Gyurcsik, nowy ambasador Węgier w Polsce. Będzie to jego pierwsza wizyta na Warmii i Mazurach.
- Wizyta nowego ambasadora Węgier w Olsztynie to na pewno nobilitacja dla naszego regionu i podniesienie rangi obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej – uważa Andrzej Sassyn, prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Olsztynie.
Przed przyjazdem do starostwa ambasador Gyurcsik spotka się także z prezydentem Olsztyna oraz wojewodą warmińsko-mazurskim. Dr Ivan Gyurcsik urodził się w 1960 roku. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. W 2001 roku obronił pracę doktorską z zakresu stosunków międzynarodowych na budapesztańskim Uniwersytecie Ekonomiki i Administracji Publicznej. Pracował jako dyplomata w Republice Czeskiej w latach 2001-2005 oraz 2007-2010. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych na Węgrzech był Dyrektorem Departamentu,  który zajmował się krajami Europy Środkowej i regionalną współpracą Grupy Wyszehradzkiej.

Wystawa zdjęć z 1956 roku
W starostwie nowy ambasador będzie miał okazję obejrzeć m.in. wystawę zdjęć Wacława Kapusto pod tytułem „Olsztyn 1956 – pamięć utrwalona”. Dokładnie 57 lat temu nestor olsztyńskich fotografików, wówczas pracownik „Głosu Olsztyńskiego”, uwiecznił przebieg wiecu zorganizowanego przez olsztyńskich studentów na znak solidarności z powstańcami węgierskimi.
Przypomnijmy: 30 października 1956 roku na pl. Armii Czerwonej (dziś Bema) zebrali się studenci ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej oraz mieszkańcy Olsztyna (łącznie około 20 tys. osób). Na wiecu wyrazili swoje poparcie dla wolnościowych dążeń Madziarów, a w ciągu kolejnych dni zbierali pieniądze dla walczących i oddawali dla nich krew. Największy odruch solidarności wyszedł z Polski, a największe wiece poparcia dla „bratanków” odbyły się w Olsztynie. Wacław Kapusto będzie obecny na uroczystościach w starostwie i sam opowie ambasadorowi i gościom o klimacie olsztyńskich wieców oraz okolicznościach robienia zdjęć. W części artystycznej wystąpi Roland Bilicki, a na gości będzie czekał poczęstunek na nutę węgierską. Organizatorami siódmych obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej są: Starostwo Powiatowe w Olsztynie oraz Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Olsztynie.