Drogowcy sadzą drzewa

05.05.2017
Wycinać, nie wycinać, a może... sadzić? Mowa o przydrożnych drzewach, które mają tyleż samo przeciwników, co i zwolenników. Tymczasem pracownicy Powiatowej Służby Drogowej podeszli do sprawy z innej strony. W ostatnim czasie posadzili dwieście nowych drzew. Co ważne, w takich miejscach, w których przynosić będą same korzyści.

- Przy drogach powiatowych rośnie mnóstwo drzew, które zagrażają bezpieczeństwu ze względu na swoją lokalizację w skrajni drogi lub ich stan zdrowia wymaga interwencji. Co roku w okresie jesienno–zimowym takie drzewa są wycinane. Równoważąc straty w przyrodzie postanowiliśmy zasadzić dwieście 4-letnich dębów na terenie gmin Olsztynek, Dobre Miasto i Świątki - tłumaczy Artur Bal, dyrektor PSD w Olsztynie. - Młode dęby posadziliśmy przy drogach, które zostały przebudowane, a pas drogowy wznowiony, tak aby w przyszłości nie stwarzały zagrożenia dla uczestników ruchu.

Najwięcej, bo aż 120 drzewek zapuściło korzenie w pasie drogowym drogi powiatowej 1435 N relacji Olsztynek – Kunki – Pawłowo. 40 sztuk trafiło w okolice drogi 1415 N relacji drogi nr 1356N Piotraszewo–Praslity w gminie Dobre Miasto. Kolejnych 40 drogowcy zasadzili wzdłuż drogi powiatowej 1407 N na trasie Zagony-Świątki-Gołogóra-Jonkowo- droga wojewódzka 527 (Giedajty) na terenie gminy Świątki.