Dożynki Powiatowo-Gminne w Biskupcu

28.08.2023
Tegoroczne Dożynki Powiatowo-Gminne odbyły się w Biskupcu przy pięknej pogodzie. Wydarzenie skupiło wielu rolników, ale też wystawców z sołectw i gmin całego powiatu olsztyńskiego.
 
- Dożynki to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji. Tą imprezą chcemy podziękować rolnikom za to, że mamy tak zdrową i smaczną żywność. Na ten codzienny chleb pracuje w powiecie olsztyńskim 3 tysiące rolników. A bycie rolnikiem nie jest dziś proste. Wymaga to ogromnego zaangażowania, wiedzy, umiejętności, możliwości inwestycyjnych, a także odporności na niesprzyjającą aurę.W imieniu swoim i samorządu dziękuję za pracę rolnikom, ale też firmom, które wspierają rolnictwo i produkują żywność - mówił Andrzej Abako, starosta olsztyński.
 
Gospodarze imprezy, czyli starosta Abako i burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski wręczyli specjalne wyróżnienia osobom i przedsiębiorcom wspierającym rozwój polskiej wsi i branży rolniczej. Z rąk starosty dyplomy i upominki odebrali: Alina Lipowska z Tomarynek, Edward Witkiewicz z Kabikiejm, Krzysztof Milewski ze Stanclewa, Antoni Nikiel z Dywit, Jan Uzorko z Czerwonki i Tomasz Kardacz z Bukwałdu.
 
Starosta przyznał też swoją nagrodę najładniejszemu, jego zdaniem, stoisku podczas dożynek. Będący nagrodą czek o wartości 1,5 tys. zł otrzymały Marcinkowianki z gminy Purda.
 
Wśród gości wydarzenia znaleźli się m.in. Norbert Maliszewski - szef Rządowego cemtrum Analiz, minister Błażej Poboży, posłowie Urszula Pasławska, Paweł Papke i Michał Wypij, senator Lidia Staroń i wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który objął dożynki w Biskupcu patronatem honorowym. Nie zabrakło radnych powiatu olsztyńskiego: Grzegorza Drozdowskiego, Janusza Radziszewskiego, Krystyny Szter, Zbigniewa Czabryckiego, Zbigniewa Szczypińskiego i Jarosława Wolaka.