Czary i magia na Mazurach

15.05.2018
Zmory, kłobuki, topniki i diabły będą czekać i czyhać na odwiedzających olsztynecki skansen podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów. W nocy 19 maja wszelkiego rodzaju demony i siły nieczyste pojawią się w Parku Etnograficznym w Olsztynku.
Biorąc pod uwagę fakt, że dawne ziemie pruskie mają za sobą bardzo bogatą i wieloetniczną historię, a tradycje kulturowe tych ziem wzbogacane są po dziś dzień, trzeba przyznać, że straszy u nas bardzo różnorodnie – wielokulturowo, wieloetnicznie, tradycyjnie i współcześnie.
Dawniej prosty lud musiał sobie radzić ze zrozumieniem zjawisk przyrody czy przeróżnych zdarzeń w ludzkim życiu. Kultywowanie zwyczajów przodków, niski poziom oświaty były przyczynami powstawania przesądów przekazywanych z ust do ust.
Nasze rodzime duchy i strachy jak kłobuki czy kauki połączyły swoje siły z niebezpiecznymi mocami przybyłymi tu z różnych stron otaczającego Mazury świata. Skansen w Olsztynku otrzymał ostrzeżenie, że w najbliższą Noc Muzeów całe to niebezpieczne panopticum zamierza się uaktywnić. Na nieostrożnych i nieprzygotowanych turystów, może czyhać ognisty Kłobuk – złodziej wszelkiego majątku, a topnik zamierza porywać w odmęty rzeki przechodzące w pobliżu dziewice. Bać się trzeba również zmory, gdyby ktoś niechcący zasnął gdzieś na ławce lub pod drzewem.
Pracownicy Muzeum będą oczywiście starali się zabezpieczyć odwiedzających od tych wszystkich niebezpieczeństw, przygotowując się na tę okoliczność. Nie dają jednak gwarancji, że będą potrafili wszystkich uchronić przed mazurskimi czarami.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 21:00. Przy odgłosach nocy będzie można zwiedzać skansen w grupach. Na koniec wycieczki każdy otrzyma certyfikat przyjaciół mazurskich strachów z okolicznościową pieczęcią. Po spacerze zwiedzający zostaną zaproszeni na spektakl światła i dźwięku poświęcony magii i czarom na Mazurach w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Jedwabno. Spektakl odbędzie się o godz. 22:00 i 23:00 w amfiteatrze w skansenie. Wszyscy zwiedzający powinni opuścić teren Park Etnograficzny do godz. 24:00, bo zmory wychodzą rabować i nękać.
Tradycja Nocy Muzeów sięga 1997 r., kiedy to po raz pierwszy została zorganizowana w Berlinie. Od tamtego czasu impreza zyskała wielką popularność i dziś przygotowywana jest w wielu miastach Europy. Muzeum w Olsztynku po raz siódmy włączy się w Europejską Noc Muzeów.

 

Plakat Noc Muzeów 2018