Czadowe lekcje w powiatowych szkołach

17.10.2022

Jak co roku o tej porze pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie oraz funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie spotkali się z uczniami naszych powiatowych szkół, by porozmawiać na temat zatruć spowodowanych przez czad (tlenek węgla).

W spotkaniach wzięło udział 450 pierwszoklasistów z zespołów szkół w Biskupcu, Olsztynku i w Dobrym Mieście. Na koniec każdej "czadowej lekcji" odbył się quiz z pytaniami na temat tlenku węgla. Zwycięzcy otrzymali ufundowane przez starostę olsztyńskiego czujniki czadu.

- Co roku spotykamy się z tymi młodymi ludźmi po to, by przekazać im wiedzę, jak uchronić się przed zatruciem czadem. Chcemy, by potem przekazali ją swoim rodzicom i wspólnie zadbali o swoje bezpieczeństwo — mówi Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. - Czad to cichy zabójca, jest bezbarwny i bezwonny. Jego obecność bardzo często wynika z niewłaściwego użytkowania pieców na paliwa stałe lub gazowe oraz z nieprawidłowego korzystania z przewodów kominowych i wentylacyjnych.