Cittaslow

Powiat Olsztyński od 2019 r. jest członkiem wspierającym międzynarodowej sieci Cittaslow.

W ramach spotkania Komitetu Koordynującego Cittaslow, w miasteczku Yeniboğaziçi na Północnym Cyprze, 19 listopada 2019 r. starosta olsztyński Andrzej Abako odebrał z rąk przewodniczącego stowarzyszenia Cittaslow Stefano Pisaniego certyfikat dla Powiatu Olsztyńskiego jako członka wspierającego Cittaslow.

Cittaslow to sieć Miast Dobrego Życia. Działania pod tym hasłem promują spokojny, zrównoważony rozwój lokalnych społeczności dla polepszania jakości życia mieszkańców. Ruch Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodził się we Włoszech w 1998 roku. W praktyce skupia się na spokojnej turystyce w mniejszych miejscowościach i miasteczkach, stanowiącej przeciwieństwo turystyki masowej, oraz na promocji regionalnej kultury, kuchni, obyczajów i sprzedaży zdrowych i przyjaznych środowisku regionalnych produktów, często wytwarzanych ręcznie przez mieszkańców lub przez lokalne przedsiębiorstwa. Idea Cittaslow zakłada jednocześnie wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów zagospodarowania miasta, łącząc spokojne tempo życia z przemyślanym rozwojem.

W sieci Cittaslow znajduje się pięć gmin miejskich z obszaru powiatu olsztyńskiego: Barczewo, Biskupiec, Dobre Miasto, Jeziorany i Olsztynek.