Bezpłatna mammografia w powiecie

Masz 40 - 75 lat? Zgłoś się na bezpłatną mammografię.  Między 10 a 14 listopada mammobus pojawi się na terenie powiatu olsztyńskiego. To wyjątkowa okazja dla pań zwyczajowo niekwalifikujących się do badania w ramach programu finansowanego przez NFZ. 

W roku 2014 w mammobusach LUX MED Diagnostyka przebadało się około 240 tysięcy kobiet. Każdego miesiąca mammobusy odwiedzają około 200 miejscowości, realizując program badań przesiewowych dla pań.
- Mimo że mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi - mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka. - Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusach LUX MED Diagnostyka odbędą się w miejscowościach:
- Kolno - 10 listopada przy Gminnym Ośrodku Kultury, Kolno25

- Jeziorany - 13 listopada przy Miejskim Ośrodku Kultury, ul. Konopnickiej 4

- Biskupiec - 14 i 15 listopada pod amfiteatrem miejskim, ul. Niepodległości

- Dobre Miasto - 14 listopada przy gimnazjum  publicznym, ul. Garnizonowa 20

- Barczewo - 14 listopada przy przychodni zdrowia, ul. Lipowa 2Zasady skorzystania z bezpłatnej mammografii:
- Grupa pań w wieku 50-69 lat
Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

- grupa pań w wieku 40-49 oraz 70-75 lat
Badania wykonywane są w ramach Projektu „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi" współfinansowanego z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wymagane jest SKIEROWANIE LEKARSKIE od lekarza dowolnej specjalizacji.
Więcej Informacji o badaniach oraz wzór skierowania na stronie: www.fundusze.mammo.pl

Na badania w ramach obu programów należy się wcześniej zarejestrować pod nr tel. 58 666 2 444. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje, jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju - wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.