Bezpieczny Lód 2015

Wkrótce dzieci i młodzież rozpoczną zasłużone po trudach zdobywania wiedzy ferie zimowe. Z myślą o bezpieczeństwie młodych mieszkańców powiatu olsztyńskiego w dniach 16, 19, 21 i 23 stycznia odbędą się działania profilaktyczne "Bezpieczny Lód 2015" . Weźmie w nich udział około 2 500 uczniów z gminnych szkół podstawowych. Bo choć temperatury  za oknem są dodatnie, wiedzę na temat rozsądnych zachowań w sytuacjach kryzysowych dobrze posiadać. Organizatorami akcji są samorząd Powiatu Olsztyńskiego, Komenda Miejska Policji w Olsztynie, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie przy udziale samorządów gmin, Lasów Państwowych, Straży Pożarnej, Wojewódzkiej Stacji Pogotowania Ratunkowego w Olsztynie i Stowarzyszenia EKOlubię.

- Zależy nam na tym,  żeby uświadomić dzieciom i młodzieży, jakie zagrożenie niesie nieodpowiedzialna zabawa na wodzie. Żaden zamarznięty akwen nie jest bezpieczny. Miejscem do ślizgania jest tylko lodowisko - przekonuje Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w olsztyńskim starostwie. -  Akcję "Bezpieczny Lód" organizujemy po razi trzeci. Od tego czasu na terenie powiatu nie było wypadków z udziałem dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych.

Na uczestników akcji czeka mnóstwo atrakcji. Jedną z nich będzie poduszkowiec policyjny i sprzęt strażacki. Policjanci i ratownicy medyczni będą opowiadać jak się zachować, gdy  pod kimś załamie się lód, co się dzieje z człowiekiem, gdy wpada do lodowatej wody i jak postępować przy wychłodzeniu organizmu. Odbędzie się też pokaz tresury psa policyjnego i nauka obrony przed agresywnym zwierzęciem. Leśnicy na swoich stoiskach będą mówić o bezpieczeństwie na terenach leśnych i o ekologii. Dzieci będą mogły sprawdzić nabytą wiedzę podczas konkursów. Na wszystkich czekają upominki. Organizatorzy i sponsorzy akcji przewidzieli też ogniska z kiełbaskami i napojami.

Festyny w ramach akcji "Bezpieczny Lód 2015" odbędą się:
- 16 stycznia (piątek) w Biskupcu
- 19 stycznia (poniedziałek) w Barczewie
- 21 stycznia (środa) w Dobrym Mieście
- 23 stycznia (piątek) w Olsztynku

Partnerami akcji są: Tymbark, OCTIM, Zakłady Mięsne WARMIA. Patroni medialni: TVP Olsztyn, Radio Olsztyn, Gazeta Olsztyńska.