Bezpieczne wakacje w powiecie olsztyńskim

CK-B w Barczewie/Maja Barczuk-Kalisz

O tym jak zachowywać się nad wodą, jak zadbać o własne bezpieczeństwo podczas wakacji przypominali uczniom z powiatu olsztyńskiego strażacy, policjanci, ratownicy i leśnicy. Za nami kolejna edycja festynów „Bezpieczne wakacje w powiecie olsztyńskim".

Pracownicy Starostwa Powiatowego w Olsztynie wspólnie z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie oraz strażakami z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie przed długim weekendem zorganizowali festyny „Bezpieczne wakacje w powiecie olsztyńskim”. Odbyły się one na plażach w Rukławkach, Olsztynku, Barczewie oraz Dobrym Mieście. Dzięki nim około 1800 uczniów szkół podstawowych powiatu olsztyńskiego przypomniało sobie o zasadach bezpieczeństwa, a wszystko po to, by podczas spędzania wolnego czasu nie stała im się krzywda. Były gry, konkursy, zabawy, prelekcje, pokazy strażaków, ratowników medycznych, policji wodnej oraz policyjnego psa służbowego. Działania profilaktyczne zorganizowano w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą".

- Prelegenci przeprowadzili lekcje na temat m.in. jak bezpiecznie zachowywać się w lesie czy w sytuacji zagrożenia, gdy na swojej drodze spotkaliśmy niebezpieczne zwierzę. Wystawione były również tematyczne stoiska profilaktyczne zapatrzone w łamigłówki, ulotki informacyjne, odblaski i wiele innych ciekawych rzeczy. Wszystkie działania miały jeden cel – wyposażyć dzieci w wiedzę i umiejętności w zakresie unikania zachowań ryzykownych i sprawnego informowania służb o zagrożeniach – informuje podkom. Rafał Prokopczyk z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

- Nasi strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego zaprezentowali sposób prowadzenia poszukiwań osoby pod wodą, a strażacy z OSP przeprowadzili pokaz działań w sytuacji podjęcia poszkodowanego, który wypadł z łódki – informuje bryg. Tomasz Sobkowicz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

– W poprzednich latach wszystkie festyny cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i w tym nie było inaczej – mówi Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. – Wakacje to najpiękniejszy czas w roku. Trzeba jednak pamiętać, by były udane, muszą być przede wszystkim bezpieczne.

 Inicjatorami akcji byli:

- Komenda Miejska Policji w Olsztynie,
- Starostwo Powiatowe w Olsztynie,
- Nadleśnictwa Olsztyn, Olsztynek, Wipsowo, Wichrowo, Kudypy i Nowe Ramuki,
- Państwowa Straż Pożarna w Olsztynie oraz Ochotnicze Straże Pożarne,
- Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego,
- Przychodnia w Olsztynku,
- Szpital Powiatowy w Biskupcu,
- Szpital Powiatowy w Dobrym Mieście,
- Pełnomocnik ds. Praw Człowieka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie nadkom. Dorotę Rak.
 Fot. CK-B w Barczewie/Maja Barczuk-Kalisz