Bezpieczne wakacje 2023

22.06.2023

Wakacje to czas relaksu, wypoczynku i zabawy. Warto pamiętać, że w dużej mierze od dorosłych zależy, czy będą one bezpieczne, a tym samym udane. Uświadamianie dzieciom właściwego zachowania, a także informowanie o możliwych zagrożeniach to podstawa do unikania ryzykownych działań.

W dniach od 16 do 21 czerwca 2023 roku na terenie powiatu olsztyńskiego odbyły się festyny profilaktyczno-informacyjne dla dzieci pn. "Bezpieczne wakacje 2023". Organizatorami byli Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Olsztynie, Komenda Miejska Policji w Olsztynie oraz Komenda Miejska Państwowej Staży Pożarnej w Olsztynie. Festyny zrealizowane zostały na terenie gmin Dobre Miasto, Barczewo, Olsztynek oraz Biskupiec. Wzięło w nich udział łącznie 1716 uczniów powiatu olsztyńskiego, w tym:

- 416 uczniów ze szkół gminy Dobre Miasto,

- 452 uczniów ze szkół gminy Barczewo,

- 435 uczniów ze szkół gminy Olsztynek,

- 413 uczniów ze szkół gminy Biskupiec.

Intencją spotkań było przede wszystkim przekazanie wiedzy na temat właściwych i bezpiecznych zachowań oraz możliwych zagrożeń w okresie wakacji, w szczególności podczas wypoczynku nad wodą. Uczestnikom festynów zaprezentowano interesujące pokazy udzielania pierwszej pomocy, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, działań ratowniczych w stosunku do osób tonących, metod ochrony przez atakiem agresywnych psów, pokazy tresury psów policyjnych oraz technik samoobrony. Spotkania profilaktyczno-informacyjne były również doskonałą okazją do przypomnienia dzieciom numeru alarmowego 112, pod który należy dzwonić w przypadku wystąpienia zagrożenia i potrzeby pomocy. Podczas festynów dzieci miały możliwość obejrzeć z bliska radiowozy policyjne, wozy strażackie, łodzie ratownicze i karetki pogotowia. Ponadto przygotowane zostały stanowiska profilaktyczne i informacyjne Policji, Nadleśnictwa, Wód Polskich, na których dzieci miały możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem oraz codzienną pracą tych służb i instytucji.

Festyny corocznie cieszą się ogromną popularnością z uwagi na tematykę, a także atrakcyjność pokazów aranżowanych przez policjantów, strażaków i ratowników medycznych. Warto realizować i kontynuować tego typu przedsięwzięcia, „inwestując” tym samym w bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

Za pomoc przy organizacji festynów „Bezpieczne wakacje 2023” dziękujemy: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, Nadleśnictwom Olsztyn, Olsztynek, Kudypy, Nowe Ramuki, Wichrowo, Wipsowo, firmom Tymbark oraz DFM Dobre Miasto, Piekarni Tyrolskiej, Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 Barczewie, wójtom i burmistrzom oraz zaangażowanym pracownikom urzędów gmin powiatu olsztyńskiego, OSP Dobre Miasto, OSP Barczewo, OSP Olsztynek, OSP Biskupiec, Szpitalowi Powiatowemu w Biskupcu, ZZOZ w Dobrym Mieście, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie, przychodni w Olsztynku, Wodom Polskim, a także szkołom biorącym aktywny udział w festynach.

Fot. arch. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Olsztynie