Barczewska Synagoga z milionem na rewaloryzację

05.10.2022
Monika Nowakowska

To efekt podpisanej 4 października umowy między Fundacją BGK Most the Most i Powiatu Olsztyńskiego. Dzięki wygranemu w konkursie Nasz Zabytek grantowi w wysokości 1 mln zł od Fundacji, zaangażowaniu mieszkańców Barczewa i okolic oraz otwartości na współpracę władz Powiatu Olsztyńskiego dawna synagoga w Barczewie odzyska świetność. Dokumenty oficjalnie podpisali Brygida Ślabska – prezes zarządu Fundacji Most the Most, Andrzej Abako – starosta olsztyński oraz Artur Wrochna – członek Zarządu Powiatu w Olsztynie.

- Do końca grudnia ma być gotowy projekt rewitalizacji, w marcu przyszłego roku chcemy wybrać wykonawcę i na wiosnę 2024 roku przeciąć wstęgę, otwierając odnowioną synagogę.  Przede wszystkim planujemy założyć nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie, tak by synagoga służyła turystom i mieszkańcom przez 12 miesięcy, a nie tylko w sezonie letnim – mówił Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Fundacja Most the Most została powołana przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by wspierać rozwój Polski w obszarze kultury. – Naszym celem jest angażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Życzymy sobie i Państwu, by ten remont okazał się spełnieniem Państwa marzeń – powiedziała Brygida Ślabska, prezes Fundacji.

Uczestnikami uroczystości byli także Wiktor Marek Leyk – dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Andrzej Maciejewski – burmistrz Barczewa i jego zastępca Piotr Mostek oraz radni powiatowi – Anna Maria Klewiado, Zbigniew Czabrycki, Jerzy Tytz i Krystyna Szter – występująca także jako kurator Galerii Sztuki Synagoga. – Zabytek, nawet najpiękniejszy, bez ludzi nie ma znaczenia, bo brak mu ducha. To dzień szczególny dla synagogi i początek jej nowego rozdziału w historii. Tak się też składa, że 10 dni temu w kulturze żydowskiej rozpoczął się nowy rok i święto pojednania. Niech to będzie dobry znak dla synagogi i nas wszystkich – nie kryła wzruszenia opiekunka dawnej bożnicy Krystyna Szter.

O wielokulturowym przeznaczeniu synagogi świadczył koncert ukraińskich artystek: Oleksandry Kmets z Odessy i duetu Aliny i Julii Dedenowa z Kijowa. Wśród licznej publiczności znaleźli się przedstawiciele mediów, członkowie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” i sympatycy tego wyjątkowego miejsca.

tekst: Magdalena Bujewicz-Mydlak
zdjęcia: Monika Nowakowska