Barczewo Fotograficzną Perłą Polski!

28.07.2015
Barczewo to niewielka, spokojna miejscowość na Warmii. Niewiele osób zna jej urok, a zdecydowanie miasto ma wiele do zaoferowania. Przekonali się o tym uczestnicy Fotospaceru zrealizowanego 19 lipca w ramach konkursu Fotograficzne Perły Polski, organizowanego przez firmę Panasonic. Barczewo zostało wyłonione jako jedna z zaledwie pięciu miejscowości w kraju. W spacerze po Warmińskiej Małej Wenecji wzięło udział ponad 50 osób m.in. z Warszawy, Sochaczewa, Bielska Podlaskiego, Olsztyna oraz mieszkańcy gminy Barczewo.

Niedzielny spacer obfitował w niespodzianki. Nie tylko trasa była ciekawa i malownicza, ale wszystkie obiekty mijane po drodze na długo zajmowały amatorów pięknych ujęć. Klimatyczny stary cmentarz urzekał swoim urokiem, okolice przepięknego stawu pozwoliły na chwilę wytchnienia i umożliwiły spojrzeć na miasto z nieco innej perspektywy.

Atrakcji fotograficznych w Barczewie nie brakowało. Malownicze uliczki z niewielkimi domkami do złudzenia przypominające Złotą Uliczkę w Pradze, przyciemnione wnętrza kościołów, szerokie panoramy widoczne z wieży ratuszowej, czy wreszcie wnętrze Galerii Sztuki umiejscowionej w dawnej synagodze stanowiły doskonałą okazję do wypróbowania różnorodnych możliwości aparatów. W odnowionym Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego uczestnicy Fotospaceru wysłuchali wspaniałego koncertu utalentowanej pianistki, realizując równocześnie „portretowe” ćwiczenie fotograficzne zaplanowane przez organizatorów spaceru. Uczestnicy rozeszli się również po pomieszczeniach sąsiadujących z salką koncertową i z zainteresowaniem uwieczniali wystawione tam eksponaty.

- O ile samo miasteczko stanowiło prawdziwą ucztę dla oka, o tyle gościnni gospodarze zadbali o strawę dla ciała i zaprosili uczestników Fotospaceru na poczęstunek z domowym ciastem, kawą i herbatą. Takiego przyjęcia nikt się nie spodziewał! - opowiada Tomek Kulas, organizator.

Podczas wizyty w Barczewie pogoda również spisała się na medal. Wprawdzie pod koniec spaceru deszcz odrobinę postraszył grupę zwiedzających, ale na szczęście burze i wichury, które tego dnia przetoczyły się przez Polskę, ominęły Warmińską Małą Wenecję.

Jedną z uczestniczek Fotospaceru była Ania Wojszel, artystka z Wipsowa, która zaangażowała się w promocję i organizację konkursu w Barczewie. - Spacer zakończyliśmy nie tylko pięknymi fotografiami, ale również opowieściami o Barczewie. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie - trochę architektury, przyrody, portrety itp. Bardzo dziękuję organizatorom Fotospacery.pl, panu Tomkowi i całej wspaniałej ekipie. Dziękuję burmistrzowi za miłe przywitanie naszych gości, dziewczynom z Informacji Turystycznej w Barczewie, profesorowi Stanisławowi Czachorowskiemu za piękne opowieści o Barczewie, wszystkim uczestnikom za wspaniały klimat, jaki stworzyli. Szczególne podziękowania kieruję do wszystkich mieszkańców naszej gminy i nie tylko, za oddane głosy w konkursie, to dzięki Wam Barczewo zostało jedną z "Fotograficznych Pereł Polski" - mówi artystka.

FOTOSPACERY.PL to wspólne dzieło grupy zapaleńców – miłośników zwiedzania i pasjonatów fotografii. W ramach Fotospacerów i innych kreowanych przez nich wydarzeń, przekazują zarówno wiedzę o oglądanych miejscach i zabytkach, jak i uczą konkretnych technik fotograficznych. Przede wszystkim jednak dzielą się się pasją do fotografowania i spacerowania z aparatem w dłoniach. Do dyspozycji uczestników spaceru w Barczewie było około 40 najnowszych aparatów Panasonic Lumix G wraz ze standardowymi obiektywami, a do tego mnóstwo dodatkowych obiektywów: portretowych, reportażowych, telezoomów, jasnych stałek, rybich oczu, naleśników, makro itd. Osoby testujące aparaty otrzymały dodatkowo karty pamięci 8 GB.

fot. Ania Wojszel