Ambulans techniki kryminalistycznej

20.12.2019
- To wyjątkowy samochód, pierwszy taki w województwie. W dodatku zaprojektowany przez samych policjantów - tak o Volkswagenie T6 dla Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie mówił starosta Andrzej Abako. Oficjalne przekazanie kluczyków odbyło się 20 grudnia w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

Transporter z napędem na cztery koła będzie służył funkcjonariuszom Wydziału Techniki Kryminalistycznej i Statystyki Przestępczości. Jego wyjątkowość polega na wyposażeniu w sprzęt umożliwiający technikom zabezpieczenie śladów i pracę na miejscu zdarzenia. Pojazd ma napęd na cztery koła, jest ogrzewany, przez co można w nim pracować przez wiele godzin, jest też oznakowany w taki sposób, że widać go w nocy bez konieczności podświetlenia. Wartość busa wynosi prawie 200 tys. zł, z czego 66 % zabezpieczyła Komenda Główna Policji w ramach realizacji Programu o modernizacji Policji, pozostałą kwotę przekazały samorządy: Powiatu Olsztyńskiego (63 tys. zł), gminy Dywity (7 tys. zł), gminy Jonkowo (3 tys. zł) i gminy Jeziorany (3 tys. zł).

- Cieszę się, że mogliśmy wzmocnić Policję. W sumie w 2019 r. przeznaczyliśmy na ten cel 190 tys. zł. W tym roku dzięki tym środkom Komenda Miejska Policji w Olsztynie mogła kupić 8 nowoczesnych samochodów, podobnie jak rok temu. Lepszy sprzęt oznacza szybszą reakcję policjantów na zagrożenia, są to więc dobrze ulokowane pieniądze - ocenił Andrzej Abako, starosta olsztyński.

W uroczystości przekazania pojazdu wzięli także udział m.in. Jarosław Borowik - doradca wojewody warmińsko-mazurskiego, insp. Piotr Zabuski - Komendant Miejski Policji w Olsztynie, mł. insp. Roman Kuś - zastępca Komendanta, podinsp. Krzysztof Wilczyński - Naczelnik Wydziału Techniki Kryminalistycznej i Statystyki Przestępczości, ksiądz kapelan Arkadiusz Suchowiecki oraz radni powiatowi.

Inspektor Piotr Zabuski podziękował Radzie Powiatu w Olsztynie za przekazane środki i opowiedział, na jaki cel zostały przeznaczone. - W tym roku skupiliśmy się na wsparciu służby ruchu drogowego, doposażeniu dzielnicowych, kupiliśmy też sprzęt specjalistyczny. Do Komisariatu Policji w Dobrym Mieście trafił pojazd o podwyższonym standardzie, który będzie wykorzystywany przez funkcjonariuszy ruchu drogowego na terenie Jonkowa, Świątek i Dobrego Miasta. Komisariat w Biskupcu otrzymał jeden samochód dla ruchu drogowego i dwa dostosowane do trudnego obszaru SUV-y dla policjantów w Jezioranach i Kolnie. Do Olsztynka trafił samochód dla służby ruchu drogowego i drugi dla służby kryminalnej w Gietrzwałdzie. Kupiliśmy też pojazd do przewozu poczty kurierskiej, no i przekazany dziś ambulans techniki kryminalistycznej - wymieniał komendant.