Ambulans dla Dobrego Miasta

- Miesiąc temu miałem okazję spotkać się z panem Franzem Lothem, szefem Caritas Osnabrück. Mówiliśmy o problemach naszej służby zdrowia, a w szczególności środkach transportu. Powiedziałem wtedy, że w powiecie potrzebujemy karetek – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. Od 31 maja szpital powiatowy w Dobrym Mieście ma nową karetkę pogotowia ratunkowego – podarunek od zaprzyjaźnionego Powiatu Osnabrück i tamtejszego Caritas.

Zespół ratownictwa medycznego w Dobrym Mieście dysponuje dwiema karetkami, transportową i ratunkową. Obie są już mocno wysłużone. Koszt nowego ambulansu wraz z podstawowym wyposażeniem to pół miliona złotych. Zaopatrzenie zespołów ratownictwa medycznego w odpowiedni sprzęt jest zadaniem wojewody, ten jednak w obecnej chwili nie posiada środków na zakup nowego samochodu. Starosta olsztyński zadeklarował więc wygospodarowanie z budżetu Powiatu 200 tys. zł. Brakującą sumę miały, według propozycji starosty, przekazać gminy, na których terenie ambulans jeździ z pomocą. Jak się okazało, rozwiązanie sytuacji przyniosła jednak kwietniowa wizyta delegacji Powiatu Olsztyńskiego w partnerskim Osnabrück.

Dzięki coraz lepszej współpracy z naszymi niemieckimi partnerami mamy karetkę dla ZZOZ w Dobrym Mieście, która, mam nadzieję, będzie służyła wiele lat mieszkańcom naszego powiatu – mówi Andrzej Abako.

Zespół Ratownictwa Medycznego przy Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście służy pomocą medyczną w nagłych wypadkach ponad 40 tys. mieszkańców. Chodzi o obszar 732 km2, z licznie rozproszonymi wioskami oraz mniejszymi i większymi miejscowościami z gmin Dobre Miasto, Dywity, Jonkowo, Świątki i Lubomino.

W świetle potrzeby, jaką jest nowy ambulans, a także tego, że od kilku lat wnioskujemy w tej sprawie do wojewody, prezent od Caritas Osnabrück jest zwieńczeniem naszych starań
i zaangażowania władz Powiatu
– mówi Mariusz Szubert, dyrektor ZZOZ w Dobrym Mieście.