Ambasador dobrych relacji

01.10.2014
"Bądź ambasadorem dobrych relacji polsko-niemieckich!". Tymi słowami starosta olsztyński Mirosław Pampuch żegnał 22-letniego Marco Beckmanna z Osnabrück, który przez ostatnie półtora miesiąca odbywał praktykę studencką w Biurze Koordynacji Promocji w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.  Co zaobserwował i jak będzie wspominał ten czas?

-  Pochodzę z gminy  Ostrecappeln w powiecie  Osnabrück. Obecnie jestem studentem 4 roku wydziału prawa. Pomysł odbycia praktyki w Polsce zrodził się dzięki współpracy partnerskiej Powiatu Olsztyńskiego i Osnabrück. Gmina Ostrecappeln, w której jestem radnym, dąży do zawarcia partnerstwa z gminą Olsztynek. Dzięki już istniejącym kontaktom z osobami zaangażowanymi w partnerstwo, bez problemu otrzymałem zgodę na odbycie praktyki, a następnie znalazłem sobie zakwaterowanie. W czasie pobytu w Polsce nie tylko obserwowałem sposób pracy w powiecie, ale przede wszystkim poznałem wielu uprzejmych ludzi, nowych przyjaciół i przepiękne okolice. Oprócz samego miasta Olsztyna oraz  prawie całego powiatu olsztyńskiego, zwiedziłem też Frombork, Gdańsk, Świętą Lipkę, Mikołajki, wybrzeże Morza Bałtyckiego, a także Wilczy Szaniec. Najwięcej radości sprawiały mi spotkania z ludźmi. Wymienić chcę tu moich kolegów i koleżanki ze Starostwa Powiatowego w Olsztynie, przede wszystkim moją koleżankę z biura - Beatę Zielińską oraz Annę Wagner-Rybińską wraz z rodziną, u której mieszkałem podczas odbywania praktyki.

Miałem również możliwość poznania wielu osób z Niemiec. W Starostwie Powiatowym w Olsztynie dwa razy uczestniczyłem w spotkaniu z delegacjami z powiatu Osnabrück. W ten sposób po raz pierwszy mogłem w pełni zagłębić się w partnerstwo pomiędzy powiatami. Jestem pod wrażeniem ogromnego zaangażowania osób uczestniczących. Widać, że nie jest to jedynie zwykłe partnerstwo, ale prawdziwa przyjaźń. Pobyt w Olsztynie jest dla mnie nowym, pozytywnym doświadczeniem życiowym. Sprawił mi wiele radości i z pewnością pozostanie na długo w mojej pamięci. Jestem bardzo wdzięczny za doświadczenie, które mogłem tu zdobyć i które będę polecał innym. Z przyjemnością ponownie tu wrócę!

- Mam nadzieję, że czas spędzony w powiecie olsztyńskim będziesz dobrze wspominał. Bądź ambasadorem dobrych polsko-niemieckich relacji i odwiedź nas jeszcze kiedyś - mówił Mirosław Pampuch, starosta olsztyński, wręczając Marco pożegnalne upominki.

[caption id="attachment_8746" align="alignnone" width="300"] Od lewej: Starosta olsztyński Mirosław Pampuch, Anna Wagner-Rybińska, Marco Beckmann[/caption]

[caption id="attachment_8747" align="alignnone" width="300"] Marco z pracownikami Biura Koordynacji Promocji.[/caption]