Akcja poboru krwi w starostwie

Z okazji nadchodzących Mikołajek serdecznie zachęcamy do udziału w akcji poboru krwi w środę 5 grudnia w godz. 8:00 - 12:00 w Starostwie Powiatowym w Olsztynie przy placu Bema 5. W sali sesyjnej na parterze urzędu pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie zorganizują mobilny punkt dla honorowych dawców.

Kto może zostać dawcą krwi? Każda zdrowa, pełnoletnia osoba, o wadze powyżej 50 kg. Samo pobranie krwi jest bezpieczne, ponieważ odbywa się z użyciem jałowego sprzętu jednorazowego.

Jak się przygotować? Dzień wcześniej należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. W dniu zaś poboru krwi zjeść śniadanie „na słodko”.

Jak to wygląda? Najpierw wypełniamy ankietę, potem pobierana jest próbka krwi. Kolejny krok to rozmowa z lekarzem, który podejmuje ostateczną decyzję, czy możemy oddać krew. Samo pobranie 450 ml (przyp. średnio w ciele dorosłego człowieka jest 5-6 litrów krwi) trwa około 5-8 minut. Ubytek ten u większości ludzi nie powoduje żadnych odczuć. Bardzo mały procent może doświadczyć chwilowych zawrotów głowy, lecz krótki odpoczynek szybko przywraca wszystko do normy. Zarówno przed oddaniem krwi, jak i po otrzymujemy posiłek regeneracyjny. Po pobraniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu, żeby odpocząć.
Prosimy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu tożsamości.

Jakie korzyści ma krwiodawca? Przede wszystkim - co podkreślają sami donatorzy - jest to wielka satysfakcją, której nie da się przecenić. Warto pamiętać, że osobie oddającej krew przysługuje w terminie donacji dzień wolny od pracy. Oddawanie krwi to rodzaj darowizny, co oznacza, że można dzięki niej obniżyć płacony podatek PIT.