Rodzin zastępczych ma być więcej

Z powodu pandemii Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie przerwało nabór do grupy wsparcia dla opiekunów zastępczych. Teraz instytucja ponowie szuka chętnych, którzy w małych pięcioosobowych grupach będą dzielić się doświadczeniami i pomysłami.  

Rodziny zastępcze opiekują się wychowankami przez 24 godziny na dobę. Tworzą bezpieczny dom dla dzieci, którym biologiczni rodzice nie są w stanie zapewnić właściwych warunków rozwoju. By zawodowi opiekunowie mogli zdobywać nowe umiejętności i wymieniać się własnymi doświadczeniami Powiatowe Centrum Rodziny w Olsztynie przygotowało specjalne grupy wsparcia. Chociaż każdy z uczestników przeszedł szkolenie i specjalny kurs przygotowawczy w PCPR to teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. Często to doświadczenia rodzin zastępczych z długim stażem stanowią przydatne wskazówki. Nabór do grupy wsparcia trwa do 11 stycznia.

Jednocześnie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie realizuje projekt Profesja z misją, promując idee rodzicielstwa zastępczego. To konieczne. W tym roku, po zmianie przepisów, liczba rodzin zawodowych musi się zwiększyć. - Placówki opiekuńczo-wychowawcze, czyli domy dla dzieci, mogą mieć maksymalnie 14 wychowanków. Nie możemy kierować dzieci do placówek poniżej 10. roku życia. Nie ma co ukrywać, że rodzinna opieka zastępcza z samej zasady jest opieką bardziej właściwą - mówi Arkadiusz Paturej, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie.

W powiecie olsztyńskim potrzeba 5-10 nowych, zawodowych rodzin zastępczych. Chodzi o to, by to zawodowe rodziny czekały na dzieci, a nie odwrotnie.

(tekst: TVP3 Olsztyn)

Materiał filmowy - kliknij, żeby obejrzeć.