Nowoczesne USG dla szpitala w Dobrym Mieście

18.12.2019

W tym roku pod bożonarodzeniową choinkę w dobromiejskim Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej trafił niezwykły prezent – wart prawie 285 tys. złotych nowoczesny aparat USG DC-80 X-Insight umożliwiający pełną diagnostykę pacjenta w ramach badań ultrasonograficznych. W roli Mikołaja wystąpili radni powiatu olsztyńskiego, którzy wsparli starania dyrektora placówki o to urządzenie.

 

O zakup nowoczesnego ultrasonografu Mariusz Szubert, dyrektor szpitala starał się od lat. Między innymi w 2017 roku wnioskując o zakup aparatu do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jednak w związku z tym, że finał WOŚP odbywał się tylko z myślą o noworodkach, a nie jak wcześniej również o oddziałach geriatrii, zakup nie mógł być sfinalizowany. Dlatego w 2018 roku dyrektor ZZOZ złożył wniosek o dofinansowanie do Powiatu Olsztyńskiego. Dzięki pozytywnej decyzji radnych w 2019 r. udało się kupić nowy, nowoczesny aparat USG DC-80 X-Insight z pełnym kompletem głowic, umożliwiający pełną diagnostykę pacjenta w ramach badań ultrasonograficznych. Dające najwyższej jakości obraz, nowoczesne i wszechstronne urządzenie posiada opcje pozwalające na wykorzystywanie go przez różnych lekarzy-specjalistów: położników-ginekologów, radiologów, kardiologów, internistów…

 

Ultrasonograf umożliwia również przesyłanie uzyskanych obrazów drogą internetową, dzięki czemu nie tylko przyszłe matki mogą podzielić się obrazem płodu ze swoją rodziną i przyjaciółmi, ale przede wszystkim rzadkie przypadki mogą być przedstawione do konsultacji innym lekarzom-specjalistom, praktycznie na całym świecie.

 

Wartość aparatu wynosi prawie 285 tys. zł, z czego 250 tys. zł zostało pokryte z budżetu Powiatu Olsztyńskiego w ramach dotacji celowej, pozostałe 35 tys. zł to środki ZZOZ w Dobrym Mieście.

 

 

W tym roku dobromiejski szpital wzbogacił się również o dwie karetki. Wiosną, dzięki staraniom olsztyńskiego starosty Andrzeja Abako udało się pozyskać ambulans z partnerskiego powiatu Osnabrück. To pojazd może nie najnowszy, ale – jak przystało na niemiecki samochód – solidny i w bardzo dobrym stanie, co potwierdziły badania techniczne przeprowadzone już w Polsce. Po przerejestrowaniu oraz uzyskaniu niezbędnych pozwoleń i homologacji, od pół roku „Helga”, jak pieszczotliwie nazywają ją jeżdżący nią ratownicy, służy pacjentom.

 

Druga przyjedzie do Dobrego Miasta najprawdopodobniej wczesną wiosną przyszłego roku. Wprawdzie już w październiku ministerstwo zdrowia zadeklarowało przeznaczenie kwoty do 400 tys. zł na jej zakup, ale cały czas trwa proces przetargowy związany z jej zakupem. Resort w ramach ogólnopolskiego „Programu wymiany ambulansów” chce zakupić łącznie 200 nowoczesnych karetek – tych jednak brakuje na razie na rynku.

 

W szpitalu kończy się też realizacja projektu „Wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej z e-usługami dla pacjenta”. Fundusze na jego wdrożenie pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Osi Priorytetowej Cyfrowy Region, w zakresie działania E-zdrowie. Kwota dofinansowania projektu z funduszy europejskich to 2,16 mln złotych, stanowiące 85 procent dofinansowania wartości całego projektu. Wkład własny dobromiejskiego ZZOZ wyniósł 381 tys. zł.

 

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście jest największym podmiotem leczniczym w gminie Dobre Miasto. Jako jedyny świadczy usługi z zakresu lecznictwa szpitalnego. ZZOZ w Dobrym Mieście dysponuje 97 łóżkami w tym: 30 łóżkami na oddziale chorób wewnętrznych, 37 łóżkami w zakładzie opiekuńczo leczniczym i 32 łóżkami w zakładzie opiekuńczo-leczniczym psychiatrycznym.