19 inwestycji poprawi bezpieczeństwo pieszych. LISTA

Powiat Olsztyński utworzy nowe przejścia dla pieszych lub podniesie poziom bezpieczeństwa na przejściach już istniejących. To będzie 19 inwestycji o wartości ponad 5 milionów złotych, z czego dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wynosi prawie 3,5 miliona złotych.

To inwestycje niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa pieszych i kierowców. Będą realizowane w gminach Biskupiec, Gietrzwałd, Olsztynek, Purda i Stawiguda. Projekty zakładają m.in. wykonanie dojść do przejść z zastosowaniem rozwiązań dla osób niewidomych, ich oświetlenie, właściwe oznakowanie poziome i pionowe oraz montaż urządzeń/elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego (mat antypoślizgowych lub wyniesionych przejść dla pieszych). Obejmują również remont nawierzchni dróg w okolicy pasów.

- Dzięki tym inwestycjom uda się podnieść poziom bezpieczeństwa i poprawić komfort życia mieszkańców powiatu — mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. - Środki będą pochodzić przede wszystkim z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pokrycie wkładu własnego zadeklarowały też gminy, na których terenie inwestycje będą realizowane.

Lista inwestycji w powiecie olsztyńskim

  • Rozbudowa przejścia dla pieszych znajdującego się w ciągu drogi powiatowej bez nazwy na skrzyżowaniu ul. Gdańskiej, ul. Zajęczej (dawna 22 Lipca) i ul. Grunwaldzkiej w Olsztynku.
  • Budowa przejścia dla pieszych w ciągu drogi powiatowej Nr 1441N (ul. Olsztyńska) w msc. Stawiguda na wysokości wejścia na boisko "Orlik".
  • Rozbudowa przejścia dla pieszych zlokalizowanego w ciągu drogi powiatowej Nr 1441N (ul. Olsztyńska) w msc. Stawiguda przy skrzyżowaniu z ul. Warszawską.
  • Rozbudowa przejść dla pieszych znajdujących się na skrzyżowaniu ul. Olsztyńskiej (droga powiatowa Nr 1441N), ul. Warmińskiej i ul. Mazurskiej w Stawigudzie.
  • Budowa przejścia dla pieszych w ciągu drogi powiatowej Nr 1372N w msc. Ruś na wysokości wejścia do Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Rusi.
  • Rozbudowa przejścia dla pieszych znajdującego się w ciągu drogi powiatowej Nr 1464N przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Klebarku Wielkim.
  • Rozbudowa przejścia dla pieszych znajdującego się w ciągu drogi powiatowej Nr 1456N - ul. Aleja Broni w mieście Biskupiec na wysokości wjazdu do byłej jednostki wojskowej.
  • Przebudowa przejścia dla pieszych znajdującego się w ciągu drogi powiatowej Nr 1372N (ul. Bartąska) w msc. Bartąg na wysokości osiedla Nowy Bartąg.
  • Rozbudowa przejścia dla pieszych znajdującego się w ciągu drogi powiatowej Nr 1457N w msc. Sząbruk na wysokości skrzyżowania ul. Wiktora Steffena i ul. Pogodnej.
  • Rozbudowa przejść dla pieszych oraz budowa przejścia dla pieszych znajdującego się na skrzyżowaniu drogi powiatowej Nr 1457N z drogami gminnymi w miejscowości Naterki (tzw. Plac na Rozdrożu).
  • Rozbudowa przejścia dla pieszych znajdującego się w ciągu drogi powiatowej Nr 1370N w msc. Sząbruk na ul. A. Samulowskiego, przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym.
  • Rozbudowa przejścia dla pieszych znajdującego się w ciągu drogi powiatowej Nr 1370N w msc. Sząbruk na skrzyżowaniu ul. Andrzeja Samulowskiego, ul. Mikołaja Kopernika i ul. Wiktora Steffena.
  • Budowa przejścia dla pieszych w ciągu drogi powiatowej Nr 1441N na skrzyżowaniu z ul. Klonową w msc. Pluski.
  • Budowa przejścia dla pieszych w ciągu drogi powiatowej Nr 1372N w msc. Ruś na wysokości posesji nr 2.
  • Rozbudowa przejścia dla pieszych znajdującego się w ciągu drogi powiatowej Nr 1457N w msc. Sząbruk na wysokości skrzyżowania ul. Wiktora Steffena i ul. Wrzosowej.
  • Rozbudowa przejścia dla pieszych znajdującego się w ciągu drogi powiatowej Nr 1457N w msc. Sząbruk na wysokości skrzyżowania ul. Wiktora Steffena i ul. Świerkowej.
  • Budowa przejścia dla pieszych w ciągu drogi powiatowej Nr 1370N w msc. Sząbruk na wysokości skrzyżowania z drogą gminną prowadzącą do Przedszkola w Sząbruku (ul. Andrzeja Samulowskiego 32).
  • Budowa przejścia dla pieszych w ciągu drogi powiatowej Nr 1468N w msc. Purda przy posesji nr 9.
  • Budowa przejścia dla pieszych w ciągu drogi powiatowej Nr 1372N w msc. Gągławki na wysokości wejścia na boisko i plac zabaw.


Lista-wartość poszczególnych inwestycji oraz kwota dofinansowania - kliknij

Kwota środków na 2021 r. przeznaczonych na dofinansowanie zadań powiatowych i zadań gminnych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych w województwie warmińsko-mazurskim wynosi 32 230 597,88 zł. Na listach znalazło się 75 zadań powiatowych na łączną kwotę 11 634 423,66 zł, dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - 8 733 384,41 zł (80% dla wszystkich). Na listach znalazło się też 50 zadań gminnych na łączną kwotę 4 063 791,74 zł, dofinansowanie z RFRD - 2 989 015,81 zł  (80% dla wszystkich). (źródło: UW Olsztyn)


Fot. freepik.com

Tekst alternatywny zdjęcia: fotografia przedstawia zebrę - przejście dla pieszych. W oddali przejeżdża białe auto i postać pieszego, który czeka na możliwość przejścia przez pasy.