Złota Kaczka w Barczewie

Przeglądy dziecięcych grup artystycznych od wielu lat wpisują się w barczewską tradycję edukacji przez kulturę i sztukę. To właśnie w domach kultury w tego typu wydarzeniach dzieci mają okazję wykazać się talentem, kreatywnością, pasją. W Barczewie co roku organizowanych jest kilka przeglądów – kolędniczy, piosenki, teatralne, recytatorskie.

14 maja w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie odbył się Rejonowy Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Złota Kaczka”. Jest to wydarzenie cykliczne, w tym roku organizowane już po raz 17. Do udziału zgłosiło się pięć grup z powiatu olsztyńskiego:
1. Społeczna Szkoła Podstawowa w Borkach Wielkich
2. Szkoła Podstawowa nr 1 w Barczewie, grupa „Elfiki”
3. Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Lamkowie
4. Przedszkole Miejskie w Barczewie
5. Szkoła Podstawowa nr 33 w Olsztynie, grupa „Szklana Kula”.
Występy oceniało jury w składzie: Leszek Grad, Mariola Łukowska-Juckiewicz, Krystyna Jędrys, Anna Rok.
Każda z prezentacji charakteryzowała się oryginalnością, szczerym, bo dziecięcym, podejściem do tematyki teatru oraz ciekawym pomysłem. Wszystkie grupy wykazały się dużym zaangażowaniem i radością występowania. Poziom był bardzo zróżnicowany, od grup początkujących po niezwykle doświadczone, które występ przygotowują kilka miesięcy.

Szkoła w Borkach Wielkich zaprezentowała piękną historię o przyjaźni i oddaniu w wojennych okopach. Grupa „Elfiki” ze szkoły podstawowej w Barczewie przedstawiła własną interpretację legendy o Łynie, z barwną i ciekawą scenografią – w całości stworzoną przez uczniów i rodziców. Uczniowie z Lamkowa wystąpili w spektaklu „Kot w butach” – można było zauważyć nieprzeciętną, choć jeszcze nieoszlifowaną charyzmę małego aktora, grającego tytułową rolę. Grupa teatralna z Przedszkola Miejskiego w Barczewie zaprezentowała, podobnie jak ich starsi koledzy, legendę o Łynie – jednak jej inną interpretację – Marii Zientary-Malewskiej. Był to spektakl oparty na elementach piosenki i baletu. Każdego wzrusza śpiewająca lub tańcząca grupa maluchów, dlatego występ wzbudził ogromne zainteresowanie i aplauz.
Wisienką na torcie okazał się występ grupy teatralnej „Szklana Kula” z Olsztyna. To grupa doświadczona i wielokrotnie nagradzana, a tym razem znów potwierdziła swój poziom. Przedstawienie pt. „Tam-Tam” zawierało w sobie elementy nie tylko teatru, ale też tańca, musicalu, happeningu. Każdy z aktorów okazał się bardzo dobrze dobrany i przygotowany do roli. Radość grupy z występu na scenie była wręcz zaraźliwa.

W przypadku grup dziecięcych wybór i nagrodzenie najlepszych sprawiają duży problem, gdyż trudno nie docenić dziecięcego zaangażowania. Jury jednak musiało dokonać selekcji. Nagrody i wyróżnienia otrzymali:
1 miejsce – grupa „Szklana Kula” ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Olsztynie,
2 miejsce – grupa z Przedszkola Miejskiego w Barczewie,
3 miejsce – grupa „Elfiki” ze Szkoły Podstawowej w Barczewie.
Nagrody dla najlepszych aktorów otrzymały uczennice Szkoły Podstawowej nr 33 w Olsztynie – Anna Osmańska i Aniela Markowska.
Najlepsza grupa została również zaproszona do uczestnictwa w XXXV Wojewódzkim Konkursie Zespołów Teatralnych o Laur „Złotej Rybki” w Biskupcu.

tekst: Bertrand Abramczyk
zlota_kaczka_fot. B_Abramczyk (1) zlota_kaczka_fot. B_Abramczyk (2) zlota_kaczka_fot. B_Abramczyk (4)