XX Kiermas Warmiński w Brąswałdzie

07.09.2020

Wrzesień to czas dożynek, w trakcie których dziękujemy rolnikom za ich pracę oraz zdrowe i doskonałe jakościowo produkty, jakie trafiają na nasze stoły. W minioną niedzielę w Brąswałdzie odbył się XX Kiermas Warmiński.

W programie nie mogło zabraknąć tradycyjnych obrzędów związanych ze Świętem Plonów, w tym uroczystej mszy świętej oraz wyboru najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Odbyły się również rodzinne konkursy: "Wianki i wianuszki" i "Strach na wróble", w których nagrody i dyplomy wręczyli Andrzej Abako, starosta olsztyński oraz Joanna Michalska, wicestarosta. Wśród przedstawicieli Powiatu Olsztyńskiego znalazł się także Jacek Szydło, członek Zarządu Powiatu.

- Dożynki nazywane też Świętem Plonów, czy - tak jak w Brąswałdzie - Kiermasem Warmińskim są piękną polską tradycją. Rolnikom i ciężkiej pracy ich rąk zawdzięczamy płody ziemi. Z ogromnym więc szacunkiem dziękujemy dziś za chleb oraz inne produkty pochodzenia rolniczego, które trafiają na nasze stoły. A że żywność z Warmii jest doskonała gatunkowo, nikogo nie trzeba przekonywać. Dożynki to także doskonała okazja, by zobaczyć się z sąsiadami i rodziną, by porozmawiać, oczywiście w odpowiednim dystansie i z zachowaniem zasad sanitarnych. Zawsze to jednak jest spotkanie z drugim człowiekiem, które jest wartością samą w sobie - mówił starosta Andrzej Abako.

Na terenie imprezy można też było podejść do punktu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które promowało ideę rodzicielstwa zastępczego. Nie zabrakło stoisk z rękodziełem oraz lokalnych smakołyków. Gwiazdą wieczoru była Cleo.
Powiat Olsztyński wsparł wydarzenie finansowo i rzeczowo.

Zachęcamy do obejrzenia materiału TVP 3 Olsztyn z wydarzenia: kliknij.

Zdjęcia: facebook.com/gminadywity, facebook.com/PCPR-Olsztyn