Wystawa objazdowa o polskich szkołach na Warmii

28.10.2014
W środę 29 października 2014 o godz. 10 Powiat Olsztyński zaprasza do Nowej Kaletki na wernisaż wystawy objazdowej „Przyznając się do polskości. Szkoły polskie na Warmii i Mazurach w latach 1929-39″. Otwarcie wystawy odbędzie się w budynku dawnej polskiej szkoły, w której obecnie mieści się siedziba Towarzystwa Miłośników Gimu (Nowa Kaletka 26).

W roku 1873 na obszarze Prus Wschodnich ze szkół wszystkich szczebli usunięto język polski. Od tej pory mieszkający tu Polacy nie ustawali w staraniach o prawo do posiadania własnego szkolnictwa. Wystawa objazdowa jest integralnym elementem wystawy stacjonarnej w Domu „Gazety Olsztyńskiej” w Olsztynie. Została przygotowana z okazji 85. rocznicy powstania szkół polskich na Warmii i Mazurach. Projekt jest realizowany przez Muzeum Warmii i Mazur przy współudziale finansowym Powiatu Olsztyńskiego z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym Kuratorium Oświaty w Olsztynie. W otwarciu wystawy objazdowej w Nowej Kaletce wezmą udział m.in. uczniowie klas IV-VI Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Butrynach, którzy będą mogli zapoznać się z historią polskich szkół na Warmii oraz w samej Nowej Kaletce, dodatkowo dla młodzieży przygotowano pokaz i lekcję kaligrafii w ławce szkolnej z epoki, konkursy wiedzy historycznej z nagrodami, szarady i rozwiązywanie zadań.

- Ważny jest element edukacyjny przedsięwzięcia, który pozwoli młodym ludziom zapoznać się z tak istotnym tematem, jakim były polskie szkoły – uważa Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.

Partnerami otwarcia wystawy objazdowej w Nowej Kaletce są: gmina Purda, Skansen w Olsztynku oraz Towarzystwo Przyjaciół Gimu. Wystawę będzie można oglądać po uprzednim umówieniu się pod numerem telefonu: 601 33 63 53.

plakatdawna szkola