Według raportu UKE z telefonu komórkowego korzysta 93,1% Polaków. Z tego 90,7 % łączy się tak z siecią. Jak zatem wykorzystać telefon, by wyszło nam to na zdrowie? O tym przypomina NFZ w cotygodniowej akcji „Środa z profilaktyką”.
Pomimo rosnącej świadomości na temat zdrowego stylu życia, tempo naszych codziennych spraw często nie pozwala nam właściwie o siebie zadbać. Z pomocą coraz częściej przychodzi zaawansowana technologia, a w szczególności aplikacje zdrowotne dostępne na telefonach komórkowych. Nowoczesne smartfony pomogą nam zadbać o zdrowie. Zainstalowane na telefonie komórkowym aplikacje między innymi:
- pomogą skontrolować to, co jemy (np. dają pełen obraz składników zawartych w danym produkcie, umożliwiają kontrolę nad ilością przyjętych kalorii, dostosują codzienny jadłospis do naszych potrzeb zdrowotnych)
- dobiorą odpowiedni zestaw ćwiczeń
- pokażą spalone kalorie, poinformują o długości dystansu, jaki pokonujemy
- pomogą poradzić sobie ze stresem – aplikacja pokaże, jak za pomocą prostych ćwiczeń oddechowych czy medytacji rozładować nagromadzone w ciągu dnia napięcie, jak powinien wyglądać relaks
- podpowiedzą, jak rzucić palenie
- dadzą wskazówki udzielania pierwszej pomocy.
Do czego służą aplikacje sportowe?
- mogą pełnić funkcję „podręcznego asystenta do ćwiczeń”
- pomogą przy planowaniu treningu i monitorowaniu jego postępów
- posiadają dużo opcji rejestracji np. pokonanych kilometrów z wyznaczeniem trasy (np. biegu), zliczają czas trwania, prędkość i intensywność aktywności
- pozwalają na dzielenie się swoimi osiągnięciami z innymi poprzez udostępnianie danych, np. na portalach społecznościowych, co może służyć wzajemnej, większej motywacji i inspiracji.
