Wygrali wyjazd do Brukseli

05.07.2015
W środę 1 lipca uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach - Julita Kukian i Łukasz Dankowski pod opieką dyrektor Joanny Maziuk wrócili z wizyty studyjnej w Brukseli. Do stolicy Belgii wyjechali na zaproszenie Barbary Kudryckiej, poseł do parlamentu europejskiego. Była to główna nagroda w szkolnym konkursie wiedzy o Unii Europejskiej. Jak opowiadają laureaci nagrody, wyjazd obfitował w ciekawe przeżycia w interesujących miejscach. Oto ich wspomnienia:
"Na początku dotarliśmy do przepięknego miasta Leuven. To jedno z najstarszych miast w Belgii. W 1425 roku został w nim założony jeden z pierwszych i największych uniwersytetów w krajach Beneluksu. Przez kilka wieków miasto było najważniejszym ośrodkiem handlowym księstwa Brabancji. Wśród licznych zabytków na szczególną uwagę zasługuje przepiękny i bogaty architektonicznie gotycki ratusz. Inną atrakcją miasta jest posąg Fons Sapientiae, co po łacinie znaczy "źródło mądrości".
5Po obowiązkowym zdjęciu, ruszyliśmy w dalszą podróż. W Brukseli wyruszyliśmy na spotkanie z Grand Place. Wielobarwność i wielokulturowość tego miejsca podkreślają przechodnie i grupki stojących na placu turystów ze wszystkich krajów świata. Architektura w tym miejscu przyciąga wzrok setkami kunsztownych detali. Wszystkie okalające plac budynki nadają mu magiczny klimat, który udziela się wszystkim stojącym i podziwiającym to, co jest do zobaczenia w zasięgu wzroku.

9Drugiego dnia wyruszyliśmy do Domu Polski Wschodniej, w którym mieści się siedziba przedstawicielstw 5 województw Polski wschodniej, w tym warmińsko-mazurskiego. Dyrektorem i przedstawicielem naszego regionu jest Małgorzata Wasilenko, która przyjęła nas bardzo serdecznie i opowiedziała o swojej pracy. Z Domu Polski Wschodniej udaliśmy się wprost do budynku Parlamentu Europejskiego, w którym odbywają się sesje plenarne. Po przejściu zwykłych, ale obowiązkowych procedur, przyjęto nas w Sali służącej podejmowaniu gości. Po wprowadzającej prelekcji na temat roli i zadań PE mogliśmy się spotkać z poseł Barbarą Kudrycką. Pani profesor wprowadziła nas w bieżące problemy, którymi żyje parlament, czyli kryzys gospodarczy, fala emigracji z północnej Afryki i kwestia pozostania lub wyjścia ze struktur unijnych Grecji.

Ostatni dzień pobytu rozpoczęliśmy od pakowania rzeczy, opróżniania pokoi w hostelu i wyjazdu do flamandzkiej „Wenecji”, czyli Brugii. Najpierw jednak zwiedziliśmy Mini Europę z makietami budowli charakterystycznych dla wszystkich krajów europejskich i zbudowany w latach pięćdziesiątych ub. stulecia monumentalny model kryształu żelaza. Tak jak wieża Eiffla dla Paryża, tak Atomium jest symbolem miasta Brukseli. Brugia to wyjątkowy przykład średniowiecznej zabudowy, która zachowała swoją historyczną strukturę do dnia dzisiejszego oraz ważny port śródlądowy dostępny dla statków morskich, połączony kanałami z Ostendą i Zeebrugge nad Morzem Północnym oraz z Gandawą. Trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń wsiadaliśmy do autokaru. Przed nami był kilkunastogodzinny przejazd dobrze znaną już trasą i przesiadka w Warszawie do Olsztyna.

Dziękujemy Pani profesor Barbarze Kudryckiej za wspaniałą wizytę studyjną, która dała nam wiele możliwości sprawdzenia na własne oczy naszych wyobrażeń o tym, czym jest Unia Europejska i tym, że słowa o wspólnym domu, jakim jest Europa nie są tylko sloganem. Dziękujemy również pracownikowi biura parlamentarnego posłanki, panu Marcinowi Olędzkiemu, który był naszym pierwszym przewodnikiem i opiekunem podczas podróży i pobytu w Brukseli oraz wszystkim pozostałym osobom, których nie znamy z imienia i nazwiska, ale wiemy, że przygotowały nasz wyjazd w tak wspaniały sposób."
2
1 10