Wizyta olimpijczyków


Małgorzata Jezierska i Sławomir Zając – brązowi medaliści Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi, byli gośćmi starosty olsztyńskiego Andrzeja Abako. Nie zabrakło zakulisowych relacji z zawodów, wspólnych zdjęć i tortu z kółkami olimpijskimi.

Wychowankom Publicznego Specjalnego Katolickiego Ośrodka Edukacyjno – Wychowawczego w Kruzach towarzyszyli dyrektor placówki Agata Milewska i trener Piotr Gaj. W spotkaniu uczestniczyli także wicestarosta Joanna Michalska, członek zarządu Powiatu Jacek Szydło, sekretarz Powiatu Maria Bąkowska i skarbnik Lucyna Kozikowska.

Reprezentacja Polski już na lotnisku została powitana przez konsula generalnego w Abu Dhabi i przedstawicieli jednej z tutejszych szkół. Zawodnicy mieli okazję zapoznać się z lokalną kulturą. Drugi dzień spędzili… w parku rozrywki. – Był bardzo duży i jak z bajki. Jedzenie też było bardzo dobre, a jedliśmy ślimaki, małże i kraby – wspomina Gosia z uśmiechem i zapowiada, że chciałaby jeszcze kiedyś odwiedzić Emiraty Arabskie. Z relacji Sławka wynika, że wysoka temperatura panowała nie tylko na boisku. - W Abu Dhabi było bardzo gorąco. Widzieliśmy największy meczet, tor Formuły 1, a na ulicach mnóstwo sportowych samochodów.  

Trzeci dzień był dniem wstępnych rozgrywek, obserwacji i typowania grup pod kątem sprawnościowym. Polscy koszykarze walczyli o medal z Grecją, Cyprem i Chinami. Ostatecznie w swojej grupie zdobyli brąz. – To wielki sukces. Walczyli zgodnie z mottem „Pragnę zwyciężyć, a gdy nie będę mógł zwyciężyć, będę dzielny w swoim wysiłku”. Jestem z moich zawodników bardzo dumny - mówi Piotr Gaj, nauczyciel i szkoleniowiec Tęczy Kruzy.

Dumy nie kryje też dyrektor ośrodka Agata Milewska. - Cieszę się, że przez te dwa tygodnie, z dala od nas, dali radę. Widzę, że teraz są bardziej odważni i otwarci na innych ludzi. Udowodnili, że warto pracować nad sobą i można osiągnąć sukces. To też dobrze świadczy o naszym ośrodku i naszej pracy. Co teraz? Rozpoczęliśmy kolejny sezon sportowy, mamy już za sobą zawody w badmintonie i dalej będziemy pracować – zapowiada.

- Powiat sprawuje pieczę nad ośrodkiem w Kruzach, dlatego tak bardzo się cieszymy, że mamy w swoim gronie prawdziwych olimpijczyków. Byłby jeszcze trzeci, ale okazało się, że nie spełnił warunku ukończenia 14 roku życia. Każdy zawodnik marzy o medalu, a olimpijski jest najważniejszym, jaki można zdobyć. To duże wyróżnienie dla zawodników, ale też dla ośrodka i powiatu – podsumowuje starosta Andrzej Abako. Olimpijczycy podarowali mu tablicę ze zdjęciami z igrzysk z Abu Dhabi, na której złożyli autografy.