Wielkie ściganie w Lutrach i Barczewie

06.05.2011

Malownicze trasy, udział medalistów mistrzostw Polski i Europy i wielkie,_ kolarskie emocja - tak będzie wyglądał najbliższy weekend 7-8 maja na Warmii. Wyścig „O Puchar Warmii" to sobotnia jazda na czas w Barczewie i niedzielny Wyścig Dookoła Jeziora Luterskiego. Olsztyńskie starostwo współfinansuje obie imprezy.

Kolorowy peleton znowu pojawi się na drogach Warmii. Miłośnicy kolarstwa i wyścigów powinni zacierać ręce. W weekend 7-8 maja po raz pierwszy w historii odbędzie się Ogólnopolski Wyścig Kolarski „O Puchar Warmii". Będzie się on składał z dwóch etapów (oddzielnych wyścigów). Pierwszy z nich, czyli jazda indywidualna na czas odbędzie się w sobotę 7 maja o godz. 16 w Barczewie (na drodze serwisowej wzdłuż krajowej „16" od skrzyżowania z drogą do Ruszajn do ronda Bartołty-Jeziorany). Druga z imprez, której wyniki będą zaliczane do klasyfikacji ogólnej to 26. „Wyścig Dookoła Jeziora Luterskiego". Zawody zaplanowano na niedzielę 8 maja na godz. 12 w Lutrach w gminie Kolno (będą się odbywać na 21-km urokliwej pętli wokół jeziora przez miejscowości Lutry, Żardeniki i Kikity).
- Dzięki połączeniu dwóch uznanych imprez kolarskich w jedne zawody ranga i prestiż imprez zdecydowanie wzrosły - uważa Narcyz Klik, sekretarz klubu LKK „Warmia" Biskupiec, jeden z organizatorów. - Dodatkowo „Puchar Warmii" będzie jednocześnie mistrzostwami naszego województwa w jeździe indywidualnej na czas i w wyścigu ze startu wspólnego.
Udział w imprezach kolarskich zapowiedziało około 200 zawodników z Polski i Rosji. O zwycięstwo w „Pucharze Warmii" będą walczyć medaliści mistrzostw Polski i Europy. Wyścigi w Barczewie i Lutrach będą rozgrywane w 10 kategoriach wiekowych od żaka do kategorii open.
- Zapraszam szczególnie na „Wyścig Dookoła Jeziora Luterskiego" - zachęca Henryk Duda, wójt gminy Kolno. - To największa impreza w naszej gminie, która ma zasięg ponadlokalny. Poza tym to najstarsza cykliczna kolarska impreza w naszym regionie.
Po zakończeniu imprezy w Lutrach około godz. 16 zaplanowano także część artystyczną z kiermaszem, występami artystycznymi i zabawą ludową. Warto dodać, że obydwie imprezy wspiera finansowo Powiat Olsztyński, który przeznaczył na ich organizacji 8 tysięcy złotych.