Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy

02.07.2016
Już po raz  dziewiąty miłośnicy historii, kultury ludowej i przaśnego jadła spotkali się w Bałdach. Okazją był Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy organizowany przez Gminę Purda przy wsparciu Powiatu Olsztyńskiego. Jak co roku, impreza rozpoczęła się mszą św.  Następnie goście przeszli przez symboliczne Wrota Warmii na Trakt Biskupi, gdzie został odsłonięty głaz upamiętniający postać biskupa warmińskiego Wacława Leszczyńskiego. Fundatorem głazu jest wójt gminy Purda Piotr Płoski.

Wśród gości wydarzenia znaleźli się m.in. wicestarosta olsztyński Joanna Michalska, arcybiskup metropolita warmiński Wojciech Ziemba i biskup koadiutor Józef Górzyński, a także rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Ryszard Górecki i burmistrz Barczewa Lech Jan Nitkowski.

W trakcie imprezy nie zabrakło wyczekiwanej przez publiczność inscenizacji przyjazdu jego świątobliwości bpa Wacława Leszczyńskiego na Warmię, w wykonaniu olsztyńskich aktorów. Na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe, była też okazja, by spróbować sił w przeciąganiu liny. Przechadzając się pośród namiotów wystawców można było nabyć rękodzieło, miody, wędliny, a nawet spróbować regionalnej nowości kulinarnej, czyli ciasta z miodem i... zmielonymi sosnowymi szyszkami. Na stoisku zaś Powiatu Olsztyńskiego na zainteresowanych czekały mapy, foldery i gadżety gmin z terenu powiatu. Atrakcja była loteria fantowa, w której każdy los oznaczał nagrodę.

Na Kiermasie w Bałdach pojawiło się wielu turystów spoza gminy Purda, m.in. z Warszawy i Gdyni. Była też grupa rowerzystów. Mimo że słońce nie dawało ani chwili odpoczynku, imprezę zdecydowanie można uznać za udaną.