W trosce o bezpieczeństwo uczniów

08.11.2019

Odpowiedzialność prawna i karna osób nieletnich, zagrożenia dla zdrowia psychicznego w internecie oraz jak nie stać się ofiarą cyberprzestępcy? Takie tematy omawiane były na spotkaniu dyrektorów szkół powiatu olsztyńskiego poświęconemu bezpieczeństwu dzieci i młodzieży, które odbyło się w nowo otwartym Regionalnym Centrum Bezpieczeństwa w Olsztynie.

– To bardzo ważne merytoryczne spotkanie. Nie jestem pedagogiem ani nauczycielem, ale jestem matką i wiem z jakimi obecnie problemami spotyka się na co dzień młodzież. Musimy pamiętać, że bezpieczeństwo dzieci jest dla nas najważniejsze, dlatego musimy wspólnie ustalić, jak wpływać na  zachowania młodzieży, aby nie krzywdziła siebie nawzajem – mówi Joanna Michalska, wicestarosta olsztyński.

Temat demoralizacji wśród młodzieży był jednym z ważniejszych punktów spotkania. To problem występujący niemal w każdej szkole i jest bardzo trudna do zwalczania. – Wagary, zaniedbywanie nauki, ucieczki z domu, używanie środków odurzających, picie alkoholu, czy palenie tytoniu przez młodzież to zachowania, z którymi my, stróże prawa, spotykamy się na co dzień. Bardzo często problemy zaczynają się już w domu. W kształtowaniu poprawnych zachowań młodych ludzi nie poradzą sobie sami pedagodzy, najważniejszą rolę odgrywają rodzice – podkreśla asp. szt. Małgorzata Demianiuk z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Czym jest zdrowie psychiczne? To kolejne trudne zagadnienie omawiane podczas spotkania. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), problemy psychiczne, czy behawioralne ma co piąty nastolatek. W ubiegłym roku policja odnotowała 730 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, a według psychiatrów mogło być ich nawet sto razy więcej.

– W dzisiejszej dobie internetu z agresją spotykamy się już nie tylko w szkołach, ale przede wszystkim w sieci. Należy pamiętać, że zagrożenia psychiczne wywoływane przez różnego rodzaju agresję elektroniczną (hejt, cyberbullying, nękanie i wyzwiska), często kończą się dla młodego człowieka równie źle lub o wiele gorzej niż przemoc fizyczna – podkreśla Małgorzata Stolarska, dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olsztynie. – W każdej klasie zawsze znajdzie się osoba, która jest hejtowana, a w każdej grupie jest dziecko, które padło ofiarą przemocy rówieśniczej – dodaje Monika Suska-Kuźmicka, pracownik PPPP.

Jak nie stać się ofiarą cyberprzestępcy? Problem ten przedstawił mł. insp. Leszek Róziecki. Dyskutowano także o projekcie edukacyjnym „W kont@kcie z rzeczywistością”, który ruszył we wrześniu tego roku. Spotkanie podsumował dyrektor Zarządzania Kryzysowego Zbigniew Załuski. – Reagujmy na zachowanie naszych podopiecznych, ponieważ brak reakcji z naszej strony skutkuje pogłębianiem się złych poczynań wśród dzieci i młodzieży.